Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Londra'nın Simgesi Big Ben 150 Yaşında

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi "Big Ben", 150 yaşına bastı. Yıllar içinde dünyanın en tanınan anıtlarından biri durumuna gelen saat kulesinin büyük çanı ilk kez 11 Temmuz 1859’da çalmıştı.

Radikal Gazetesi
Londra'nın Simgesi Big Ben 150 Yaşında

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi "Big Ben", 150 yaşına bastı. Yıllar içinde dünyanın en tanınan anıtlarından biri durumuna gelen saat kulesinin büyük çanı ilk kez 11 Temmuz 1859’da çalmıştı. Çanın üzerinde, dönemin kamu binalarında sorumlu komiseri Sir Benjamin Hall’ün ismi yazılı bulunuyor, çünkü yapımına önayak olanların başında geliyor. Kutlama sırasında, gece kuleye projektörle "Mutlu Yıllar Big Ben, 150 yıl, 1859-2009" yazılacağı belirtiliyor.

Big Ben’in bekçisi Mike McCann da, "150 yıl sonra Big Ben hala Londralılar’ın ve dünyanın kalbinde özel bir yere sahip" ifadesini kullandı.

Victoria Gotik tarzında 96.3 metre yüksekliğindeki kule, eski Westminster Sarayı’nın 16 Ekim 1834’de bir yangınla tahrip olmasından sonra Charles Barry’nin yeni saray tasarımının bir parçası olarak dikildi. "Big Ben", aslında saat kulesinin çanının adı, ancak zamanla halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/londranin-simgesi-big-ben-150-yasinda_70482.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!