Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Louvre İslam'a Açılıyor

Avrupa'da Müslümanlara yönelik önyargılar artarken Fransa, Louvre Müzesi'nde açılacak İslam eserleri bölümü için çalışmaları hızlandırdı.

Radikalb>Avrupa'da Müslümanlara yönelik önyargılar artarken Fransa, Louvre Müzesi'nde açılacak İslam eserleri bölümü için çalışmaları hızlandırdı. Proje için Suudi Prensi El-Velid bin Talal 17 milyon avro kişisel bağışta bulundu.

Dünyadaki terör saldırıları nedeniyle Avrupa'da Müslümanlara yönelik önyargıların arttığı bir dönemde Fransa, Louvre Müzesi'nde İslam eserleri bölümü açılması için başlattığı çalışmalara hız verdi. Fransa'nın büyük önem verdiği proje dünyanın beşinci zengini olarak bilinen Suudi Prens El-Velid bin Talal'in 17 milyon avro bağışta bulunmasıyla daha da güçlendi.

Suudi prensin yaptığı rekor bağış üzerine önceki gece Paris Elysee Sarayı'nda bir kutlama töreni gerçekleştirildi. Bin Talal ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın da hazır bulunduğu buluşmada projenin maketi basına gösterildi ve projeyle ilgili bilgi verildi. Gecede konuşan Fransa Kültür Bakanı Renaud Donnedieu de Vabres, Bin Talal'ın katkısının Fransa tarihindeki en büyük bireysel bağışlardan biri olduğunu ve çok büyük bir projenin gerçekleşmesini sağlayacağını söyledi. Bakan de Vabres, Suudi prense dönerek "Jestiniz Müslüman dünyasının cömertlik geleneğini de ortaya koyuyor" diye konuştu ve ekledi: "İslam, sanat tarihinin en zengin ve en ince eserlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Artık bundan böyle bu eserler Louvre Müzesi'nde Fransa ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler tarafından tanınacak ve anlaşılacak."

Bütçe 56 milyon dolar
Toplam bütçesi 56 milyon dolar olarak öngörülen proje için Fransız Devleti 26 milyon avroluk bütçe ayırırken, petrol firması Total de 4 milyon avro katkıda bulunuyor. Projenin başında ise Marsilya'daki Akdeniz ve Avrupa Medeniyetler Müzesi'ni inşa eden İtalyan mimar Mario Bellini ile Fransız mimar Rudi Ricciotti bulunuyor. Yılda yaklaşık 7 milyon kişinin ziyaret ettiği, dünyanın en önemli müzelerinden Louvre'un sekizinci departmanı olacak İslam eserleri bölümü 4 bin metrekarelik bir alana yayılacak. Müzede 10 bin eserlik geniş bir koleksiyonun sergilenmesi planlanıyor. Eserler arasında seramik parçalar, duvar doğramaları, fildişinden yapılmış eserler, camdan eserler, el yazması eserler, İslam sanatı parçaları yer alıyor. Koleksiyonun en önemli eserleri ortaçağ İran ve Arap dönemi ile Osmanlı döneminden eserlere aitken, İslamiyet'in ilk döneminden de papirüs üzerine yazılar bulunuyor.

Proje, Louvre Müzesi ile Paris'teki Dekoratif Sanatlar Merkezinin işbirliği içinde yürütülüyor. Louvre Müzesi yetkililerine göre bu işbirliği dünyadaki en mükemmel İslam eserleri projesini oluşturacak. Projenin ancak New York'taki ünlü Metropolitan Modern Sanat Müzesi (MoMA) veya Londra'daki Bristih Museum ile kıyaslanabilecek kalitede olduğu belirtiliyor. Eserler Louvre'da kronolojik sıraya dizilerek sergilenecek. Louvre Müzesi'ndeki İslam eserleri bölümünün 2009 yılında açılması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/louvre-islama-aciliyor_31102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!