Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lüks Konutlarda Yakaladığı 100 Bin ‘Kaz’ı Kümese Koyacak

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, İstanbul’da şu anda 300 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellefinin bulunduğunu ve rakamı 400 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu, kümese yeni kaz koyma projesidir” dedi. Koç, İstanbul’da bazı semtler ve sitelerdeki kiraların yüksekliğine işaret ederek, kira geliri beyannameleriyle ilgili

Milliyet Gazetesi
Lüks Konutlarda Yakaladığı 100 Bin ‘Kaz’ı Kümese Koyacak

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, İstanbul’da şu anda 300 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellefinin bulunduğunu ve rakamı 400 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu, kümese yeni kaz koyma projesidir” dedi. Koç, İstanbul’da bazı semtler ve sitelerdeki kiraların yüksekliğine işaret ederek, kira geliri beyannameleriyle ilgili özellikle siteler üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi.

İstanbul’da kentin ve nüfusun büyüklüğünden dolayı daha fazla teknolojik çalışmak gerektiğini vurgulayan Koç, “Kartal Samandıra’daki bir evin kira gelirine yoğunlaşmaktansa Uphill Court veya Avrupa Konutları gibi lüks sitelere daha fazla eğiliyoruz” dedi. Kira beyannameleriyle ilgili AYEDAŞ ve BEDAŞ gibi kurumlarla karşılıklı işbirlikleri yaptıklarının altını çizen Koç şunları kaydetti:

“Kiracılara kiralarını bankadan yatırmaları, ev sahibine de 25 Mart’a kadar kira gelirini beyan etmeleri yönünde cep telefonlarına mesaj gönderiyoruz. ‘Vergiye gönüllü uyum projesi kapsamına alınmış bulunmaktasınız’ diyoruz. Bu, bir bakıma ‘2009’u verirsen, geçmişle ilgili bir işlem yapmayacağım’ anlamına da geliyor.”

İstanbul’da en az 500 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellefi bulunduğunu kaydeden Koç şöyle dedi:

“Bizim 300 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellefimiz var. Bunu 400 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla geri kalan 100 bini takip ediyoruz. Bu, kümese yeni kaz koyma projesidir. Biz bunu hedefleriz ancak 50 bin olur. Ben bunu da başarı kabul ederim.”

‘Bir aylık kira’

2009 kira gelirini beyan etmeyen gayrimenkul sahibinin 2005’ten itibaren son 5 yılının da inceleneceğini ve kaçakçılık tespit edilmesi halinde suç duyurusunda bulunulacağını anlatan Koç şunları söyledi: “Bu şu demek: Ben senin herşeyini biliyorum. Beyannameni ver. Yoksa bizim için bir işleme kalmış.”

Koç, ev sahibinin kendisinin beyanname vermemesi durumunda 2 bin 600 liralık istisnadan da yararlanamayacağını ifade ederek, “Biz 12’de bir vergi talep ediyoruz. Yani bir aylık kira talep ediyoruz” dedi.

‘Nayloncu faturacıyı rekortmen ilan ettik’

Her yıl açıkladıkları vergi rekortmenleri listesini duyurmak için bir müddet daha beklemeyi öngördüklerini söyleyen İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, geçen yıl açıkladıkları vergi rekortmenleri arasında 2 naylon faturacının çıktığını belirterek, “Nayloncu olduğu halde biz adamı rekortmen ilan ettik” diye konuştu. 2009’da sokak denetimi yapmayı çok tercih etmediklerini belirten Koç, “Aktivite olacak ki denetleyelim. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyebilir. O elemanları daha farklı yerlerde değerlendirdik” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/luks-konutlarda-yakaladigi-100-bin-kazi-kumese-koyacak_77306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!