Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lüks Yaşamın 34 Adresindeki Fiyatları Araştırdık

Özellikle lüks konut projelerine olan büyük talep, bu projelerde son yıllarda tam bir patlamaya yol açtı. Fiyatları 2-2.5 milyon dolara kadar çıkan bu projelerdeki rezidans ya da konutlar neredeyse peynir ekmek gibi satılıyor. İlgili olanlar için başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa’da en üst gelir gruplarını hedefleyen villadan

Hürriyet EMLAK
Lüks Yaşamın 34 Adresindeki Fiyatları Araştırdık

Özellikle lüks konut projelerine olan büyük talep, bu projelerde son yıllarda tam bir patlamaya yol açtı. Fiyatları 2-2.5 milyon dolara kadar çıkan bu projelerdeki rezidans ya da konutlar neredeyse peynir ekmek gibi satılıyor. Gayrimenkul yatırım uzmanları bu projelere bugün yatırım yapanların gelecekte pişman olmayacağını dile getiriyor. İlgili olanlar için başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa’da en üst gelir gruplarını hedefleyen villadan apartman katına 34 projenin fiyatlarını ve özelliklerini araştırdık.

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakereleri başladığında, bunun ekonomiye nasıl yansıyacağına ilişkin pek çok değerlendirme yapılmıştı. Bunların içinde kuşkusuz en çok dikkat çekeni ve ilgiyle takip edileni gayrimenkul ile ilgili olanlardı. Çünkü bu sürecin sadece Avrupa’daki değil dünyadaki birçok gayrimenkul yatırım şirketlerini Türkiye’ye yöneltmek için oldukça güçlü bir argüman olduğu dile getiriliyordu. Sadece yatırım şirketleri mi? Tabii ki değil, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar için de gayrimenkul ana ilgi odaklarından biri olacaktı.

Gayrimenkulün her türlüsüne öylesine büyük bir talep oluştu ki, örneğin beş yıl önce İstanbul Büyükdere Caddesi’nde metrekare fiyatı 5-7 bin dolar arsalar bugün 12-13 bin dolara kadar fırladı. 2004 öncesinde metrekare kiralama fiyatları 12-18 dolar arasında değişen rezidans ve büyük iş merkezlerinde fiyatlar bugün 30 doların altında değil.  Dahası kritik noktalardaki arazı satışlarına öylesine büyük talep var ki, satıcı hayalindeki fiyatın birkaç katına çıkabiliyor.

Bugün büyük kentlerde her kesime yönelik üretilen konutların bu kadar büyük talep görmesinin nedenlerinden biri de bu. Çünkü gayrimenkul raporları, fiyatların henüz doyma noktasına gelmediğini gösteriyor. Bu da hem yatırımcıları hem de ihtiyaç sahiplerini konut alma konusunda oldukça istekli hale getiriyor.

Lüks konutlarda yok yok!

Bugün sadece İstanbul’da TOKİ ve özel sektörün yapımını sürdürdüğü ya da proje aşamasında olan 250 bin civarında konut var. Bunların bir kısmı orta ve alt gelir gruplarına yönelik konutlar. Fakat asıl dikkat çeken ise lüks konut yapımındaki büyük patlama. Üstelik bu projelerin pazarlama konusunda pek sıkıntıları yok. Fiyatları 13 bin 500 dolara kadar çıkabilen bu konut projelerinin büyük kısmında oturumlar başladı. Bir kısmında ise bir yandan inşaatlar, diğer yandan satışlar sürüyor.

Fiyatları trilyonları bulan bu konutlar daha inşaat aşamasındayken meraklıları tarafından adeta kapışılıyor. Her türlü lükste birbirleriyle yarışan bu tip konut projelerinde deyim yerindeyse yok, yok. En son teknolojik gelişmelerle donatılan dairelerin yer aldığı projelerde, ev sahipleri için her türlü konfor düşünülmüş. Bu projelerin büyük çoğunluğunda havuz, sauna, helikopter pisti, limuzin servisi gibi birçok ayrıcalığın yanı sıra,  golf sahaları dahi yer alabiliyor.

Yaptığımız araştırmada Türkiye’nin en pahalı konut projelerinin İstanbul’da yer aldığını gördük. İstanbul'un en pahalı konutları ise daha çok Şişli ve Beşiktaş bölgesinde yoğunlaşmış durumda, Bu iki bölgedeki yeni projelerde daireler milyon dolarlardan satılıyor.

İstanbul’un şu anda en pahalı ultra lüks konut projelerinin başını ise Kiler Grubu’nun  Levent'te inşa ettiği 64 kattan oluşan İstanbul Sapphire çekiyor.

Projede yer alan dairelerin fiyatı metrekare bazında 7 bin dolardan başlayıp konumuna göre  ile 13 bin 500 dolara kadar çıkabiliyor. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan 34 lüks konut projesini sizler için araştırdık. İşte bu projelerin özellikleri, fiyatları ve alıcısına sundukları avantajlar.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5
http://www.yapi.com.tr/haberler/luks-yasamin-34-adresindeki-fiyatlari-arastirdik_67991.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!