Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maçka'da Nâzım Hikmet Havuzu!

Şişli Belediyesi, Nâzım Hikmet Anıtı'nı Maçka'ya dikmekten vazgeçti. Yerine 'kitch' bir havuz yapılan anıtın nereye taşınacağı ise hâlâ belirsiz.

Radikal Online/21.07.2002
Maçka'da Nâzım Hikmet Havuzu!

b>Şişli Belediyesi, Nâzım Hikmet Anıtı'nı Maçka'ya dikmekten vazgeçti. Yerine 'kitch' bir havuz yapılan anıtın nereye taşınacağı ise hâlâ belirsiz.

8 Kasım 2001 tarihinde Anadolu Ajansı, Kültür Bakanlığı'nın Şişli Belediyesi'nin işbirliğiyle Nâzım Hikmet'in 100. doğum yılı dolayısıyla bir anıt yaptıracağı haberini geçiyordu. Heykeltıraş Tankut Öktem'in yapacağı bronz anıt 3 metre 20 santimetre boyundaydı, 60 milyara mal olacak ve Nâzım Hikmet'in doğum günü olan 15
Ocak 2002'de törenle açılacaktı.
Maçka Parkı'nın yanında Teşvikiye'ye dönülen kavşakta, tam yolun ortasında bulunan havuz yıkılmış, yerine Nâzım Hikmet anıtı yapılması çalışmaları başlamıştı. İnşaatın çevresi tahta perdeyle çevrilmiş, buraya Nâzım Hikmet Anıtı yapıldığını duyuran pankartlar asılmıştı. Anıt inşaatı yavaş da olsa ilerliyordu. 15 Ocak tarihinde bitmese de gelip geçerken bir çalışma olduğunu görüyorduk. Bir süre sonra, anıtın şairin ölüm yıldönümü olan haziran ayında açılacağı duyuruldu.
Haziran ayı yaklaşırken, anıt inşaatı hareketlenmiş, anıtın çevresini kaplayan tahta perdeler Nâzım Hikmet'in portreleri ve şiirlerinden örneklerle süslenmişti. Sanıyorum iş, bronz heykeli yerine yerleştirip açılış törenini yapmaya gelmişti.
Ne olduysa o günlerde oldu. Bir sabah, anıt inşaatını çevreleyen tahta perdeden Nâzım Hikmet'in portrelerinin, şiirlerinin kaldırıldığını gördük. Hemen o gün bitmiş durumdaki anıt kaidesi süratle yıkılmaya başlandı. Aynı süratle de anıtın yerine bir havuz yapılıverdi. Sonradan görme zenginlerin bahçelerine layık bir kitch abidesi havuz, görkemli bir törenle Şişli Belediye Başkanı tarafından açıldı.
Mustafa Sarıgül, anıtın yıkılıp yerine havuz yapılmasına gerekçe olarak 'dikkatsiz hesaplamaları' gösteriyor, 'Anıt çok güzel ama kavşak küçük kaldı, Nâzım Hikmet anıtını daha büyük bir alana taşıyoruz' diyor ve anıtın önümüzdeki yıl, 2003'te açılacağını duyuruyordu.
'Yanlış hesap' Maçka kavşağındaki havuzun yıkılıp yerine yeniden havuz yapılmasına neden olmuştu. Bu havuzun yerine havuz yapma harekâtı için harcanan paranın 60 milyar olduğu söyleniyor. Bu 'hesap hatası'nın hesabı birilerinden soruldu mu bilmiyoruz. Ama gereksiz bir harcama yapıldığı ortada.
Diğer yandan, Nâzım Hikmet Anıtı'nın nereye yapılacağını merak edenler bir türlü yeni yeri, inşaatın ne aşamada olduğunu öğrenemediler. Projenin mimarı Prof. Erhan İşsözen'in, Milliyet gazetesinin sorusu üzerine, 'anıtın Cemal Reşit Rey Konser Salonu çevresinde bir yere yapılacağı' beyanını kanıtlayan bir işaret de yok. Cemal Reşit Rey Konser Salonu civarında bir inşaat hareketi görülmüyor. Ama 'Anıt inşaatının Nâzım Hikmet'i sevmeyen çevrelerce durdurulduğu, İstanbul'da başka bir yerde de Nâzım Hikmet anıtı yapılmayacağı' söylentileri yayılıyor.
Sonuç olarak, Nâzım Hikmet anıtının olacağı yerde şu anda gürül gürül sular fışkırtan bir havuz var. Maçkalılar bu havuzu çoktan 'Nâzım Hikmet Anıtı' olarak adlandırmış bile. Bakalım, bir şekilde anıtın yapılmasını engelleyenler, bu havuzun adını halkın belleğinden de kazımayı başarabilecek mi?

http://www.yapi.com.tr/haberler/mackada-nazim-hikmet-havuzu_1074.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!