Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maden Arama için 60 Milyon Dolara İki Sismik Gemi Alınacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın kurultayında dünyada madencilikle önemli gelişmeler olduğunu ve dünyada bu sektörün toplam cirosunun 350 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Hürriyet Gazetesi
Maden Arama için 60 Milyon Dolara İki Sismik Gemi Alınacak

nerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın kurultayında dünyada madencilikte önemli gelişmeler olduğunu ve dünyada bu sektörün toplam cirosunun 350 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Türkiye’de 2004’ten bu yana maden arama ruhsatı konusunda önemli bir artış olduğunu, ancak bunun aramaların çok olduğu anlamına gelmediğini belirten Bakan Yıldız, “Hatta arama ruhsatı konusunda oluşan enflasyonun giderilmesi için yeni bir düzenleme yapılıyor. Maden Yasası değişikliği, TBMM Alt Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı” dedi. Bakan Yıldız, yapılan maden arama müracaatlarının sayısının ayak bağı olduğunu ve ‘enflasyon’ oluştuğunu belirterek, “Şu an, buna bir kriter getiriyoruz. Ön inceleme raporu istiyoruz, maden arama projesi istiyoruz ve arama konusunda yeterlilikle alakalı 4 tane temel dönem oluşturuyoruz. Ön inceleme 2 ay, ön arama 1 yıl, genel arama 2 yıl ve detay arama da 3 yıl olmak üzere. Bütün bu safhalarda jeoloji mühendislerinin ön almasıyla ilgili düzenleme yapıyoruz” diye konuştu. Yıldız, yaklaşık 50-60 milyon dolarlık, 2 boyutlu sismik arama gemisi alınacağını da açıkladı.

Bakan Yıldız da Erdoğan’la ABD’ye gidiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakan Erdoğan ile birlikte ABD’ye gidip Nükleer Güvenlik Zirvesine katılacağını söyledi. Yıldız, “ABD’deki toplantının önemli gündem maddelerinden biri İran. Biz özellikle bunun (nükleer enerji) bir silah olarak kullanılmasının söz konusu olamayacağını, bu tür ortamlarda ve dünyanın hiçbir yerinde bu tür silahlanmaya sıcak bakılmadığını söylüyoruz. Ülkeler için bir istisna olmadığını da belirteceğiz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-arama-icin-60-milyon-dolara-iki-sismik-gemi-alinacak_78312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!