Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maden İhracatında 2010 Hedefi 10 Milyar Dolar

Türkiye başta endüstriyel ham maddeler olmak üzere, bazı kaynaklar açısından zengin bir konumda bulunuyor. Türkiye’nin dünya metal maden rezervlerinden aldığı pay yüzde 0.4, endüstriyel ham madde alanında yüzde 2.5, kömürde yüzde 1, jeotermalde ise yüzde 0.8 olarak belirtiliyor.

Milliyet GazetesiMTA verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye yeraltı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri itibariyle 28’inci, maden çeşitliliği itibariyle 10’uncu sırada yer alıyor.

Yüzde 34’lük artış

Türkiye başta endüstriyel ham maddeler olmak üzere, bazı kaynaklar açısından zengin bir konumda bulunuyor. Türkiye’nin dünya metal maden rezervlerinden aldığı pay yüzde 0.4, endüstriyel ham madde alanında yüzde 2.5, kömürde yüzde 1, jeotermalde ise yüzde  0.8 olarak belirtiliyor.

Zengin olunan madenler arasında ilk sırayı, 3.066 milyar ton ile dünya rezervlerinin yüzde 72’ini oluşturan, bor mineralleri alıyor. Türkiye’nin teorik altın potansiyelinin 6 bin 500 ton olduğu tahmin ediliyor.
Teorik jeotermal enerji potansiyeli 31 bin 500 MWt (megavat termal) olan Türkiye, bu potansiyeli ile dünyada 7’inci konumda.

Türkiye’nin 2006’da 2 milyar dolara ulaşan maden ihracatı, geçen yıl 2 milyar 715 milyon dolara yükseldi. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 arttı.
Madencilikle yeniden yapılanma ve planlama dönemine geçildiğine dikkat çeken yetkililer, 2010 yılında da maden ihracatının 10 milyar dolar olarak hedeflendiğini kaydettiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-ihracatinda-2010-hedefi-10-milyar-dolar_63279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!