Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maden Ocaklarının Son Hedefi; Okyanuslar

Kanadalı bir maden şirketi, deniz dibinde kazı çalışmalarını başlatma yönünde bir anlaşmayı Papua Yeni Gine ile imzaladı. Tartışmalı proje 1500 metre derinlikte bakır, altın ve diğer değerli maden cevherlerinin çıkarılmasını hedefliyor. Çevreciler kazıların, sualtı yaşam üzerinde kalıcı ve yıkıcı etkilerinin olacağını söylüyor.

yapi.com.tr
Maden Ocaklarının Son Hedefi; Okyanuslar

Nautilus Minerals adlı şirket, 1990'lardan bu yana deniz altı minerallerini çıkarmak için girişimlerde bulunmakla birlikte, operasyonun koşulları ve kapsamı ile ilgili Papua Yeni Gine hükümetiyle uzun bir müzakere evresine girmişti. Yeni varılan anlaşma uyarınca Papua Yeni Gine, operasyon masrafları için 120 milyon dolar katkıda bulunma karşılığında çıkarılan madenlerde yüzde 15 pay sahibi olacak.

BBC Türkçe'nin haberine göre beş yıla kadar başlaması beklenen maden çıkarma çalışmaları, okyanus tabanındaki hidrotermal bacalar etrafında biriken mineraller üzerinde yoğunlaşacak.

Çevreciler endişeli

Deniz dibinden çıkan asit oranı yüksek aşırı sıcak su, soğuk ve alkali deniz suyuyla karşılaştığında mineral tortularının birikmesine yol açıyor. Bu bacalarda karadakinden çok daha zengin altın ve bakır maden cevherleri bulunuyor. Erişim sorunu ve yüksek maliyet nedeniyle benzeri planlar daha önce uygulanabilir bulunmamıştı. Fakat son yıllarda denizde petrol ve gaz çıkarma tekniklerinin gelişmesi ve değerli metallerdeki fiyat artışı bu planları yeniden gündeme getirdi.

Çevre örgütü Greenpeace okyanus tabanlarının haritasının henüz çıkarılmadığını ve maden çıkarma operasyonlarının buradaki yaşama ne kadar zarar vereceğinin bilinmediğini belirtiyor.

Nautilus maden şirketi ise çalışma yapılacak alanın 10 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu ve su altı yaşamın kısa sürede normale dönmesini beklediklerini söyledi.

Bu yeni sektörü denetleyen Birleşmiş Milletler'e bağlı uluslararası kuruluş, bugüne kadar 19 ruhsat verildiğini açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-ocaklarinin-son-hedefi-okyanuslar_119750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!