Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Madencilere Yeni Ruhsat Müjdesi

Madencilerin yeni ocaklar açılması için yıllardır mücadele ettikleri ruhsat çilesi sonunda bitiyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, sektörde Madencilik Yasası'nın 7. maddesinin tekrar çalışır hale getirilmesi konusunda TBMM Maden Komisyonu üyelerinden destek aldıklarını söyledi.

Yeni Asır Gazetesi
Madencilere Yeni Ruhsat Müjdesi

Madencilerin yeni ocaklar açılması için yıllardır mücadele ettikleri ruhsat çilesi sonunda bitiyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, sektörde Madencilik Yasası'nın 7. maddesinin tekrar çalışır hale getirilmesi konusunda TBMM Maden Komisyonu üyelerinden destek aldıklarını söyledi.

Yıldız sektör

Bu yıl 16'ncısı düzenlenen MARBLE 2010 İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın gala yemeği Swiss Otel Grand Efes'te düzenlendi. Geceye yerli ve yabancı katılımcıların yanı sıra TBMM Madencilik Araştırma Komisyonu üyesi milletvekilleri de katıldı. Geceye katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise mermer fuarı katılımcılarının beklediği yeni fuar alanının da proje aşamasında olduğunu en kısa sürede bitirilmesinin iyi bir müteahhite bağlı olduğunu kaydetti.

Tolga Çandar'ın da müzikleri ile renk kattığı gala yemeğinde konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, doğaltaş sektörünün yüksek katma değer ve istihdam yoğun bir sektör olduğunu belirterek, "2010'un ilk iki aylık döneminde Türkiye, maden ihracatında yüzde 71'lik artış sağladı. Bu rakamlarda gösteriyor ki, dünyada global kriz dibi bulmuş ve ekonomi tekrar canlanma sürecine girmiştir. Madencilik sektörümüz tekrar ülkemizin yıldız sektörü olarak parlayacaktır" dedi.

Erdinç, sektörde yeni ocakların açılabilmesi ve Madencilik Yasası'nın 7. maddesinin tekrar çalışır hale getirilmesi konusunda TBMM Maden Komisyonu üyelerini bilgilendirdiklerine dikkat çekerek şöyle konuştu: "Bu konuda olumlu dönüşler aldık. Çok yakın dönemde sorunun çözüleceği mesajını bize verdiler. Size de buradan bu müjdeyi veriyorum" dedi.

İhracatta artış

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, ihracatta bu yıl için konulan 110 milyar dolarlık hedefin aşılacağını söyledi. Bu yılın ilk 2 ayında ihracatın olumlu bir performans sergilediğini, Ocak'ta yüzde 12.5, Şubat'ta yüzde 20 artış kaydedildiğini belirten Büyükekşi, Mart'ta şu ana kadar yüzde 32'lik bir artışın gözüktüğünü, bunun Türkiye'nin ihracatta artış trendine girdiğini gösterdiğini ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'de kurulacak yeni fuar alanının proje safhasında olduğunu, mümkün olan en kısa sürede hizmete sokmak istediklerini belirtti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, ihracatta bu yıl için konulan 110 milyar dolarlık hedefin aşılacağını söyledi. Bu yılın ilk 2 ayında ihracatın olumlu bir performans sergilediğini, Ocak'ta yüzde 12.5, Şubat'ta yüzde 20 artış kaydedildiğini belirten Büyükekşi, Mart'ta şu ana kadar yüzde 32'lik bir artışın gözüktüğünü ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'de kurulacak yeni fuar alanının proje safhasında olduğunu, mümkün olan en kısa sürede hizmete sokmak istediklerini belirtti.

İhracatta artış

TBMM Madencilik Araştırma Komisyonu Üyesi AK Parti Gümüşhane Milletvekili Yahya Doğan hazırlayacakları raporda sektörün önünü açacak düzenlemelere yer vereceklerini kaydetti. Doğan, "Yeni maden ocağı ruhsatının verilmesi ile ilgili iptal edilen 7. maddenin tekrar işler hale getirilmesi gerek. Hazırlayacağımız raporla hükümetten sektörün önündeki engellerin kaldırılmasını isteyeceğiz" diye konuştu.

MARBLE'a büyük ilgi

MARBLE 2010 - 16. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ilk günden yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğradı. Henüz açılmadan özellikle blok mermer satışlarıyla başlayan iş bağlantıları, fuarın açılmasıyla birlikte hızlandı. Standardın dışına çıkarak özel tasarımlarla fuara katılan Hintli ve Suriyeli firmaların stantları beğeni toplarken, Fuarda düz taşlar yerine dekoratif, proje uygulamalarına yönelik tasarlanan ürünler ve sunumlar büyük ilgi görüyor. Fuara 80'in üzerinde ülkeden ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Vietnam'ın meşhur beyaz mermeri ise MARBLE'da ilk kez bu yıl sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madencilere-yeni-ruhsat-mujdesi_77955.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!