Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

35 Ülkeden Firmalar Kültürpark'ta Buluştu

Doğaltaş sektörünün dünyadaki en büyük fuarları arasında yer alan İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE 2010), 16. kez kapılarını açtı. Yapılacak iş bağlantıları dışında kent ekonomisine 70 milyon dolar katkı sağlaması öngörülen fuarın açılış töreni Kültürpark Fuar Alanı içindeki İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde

Yeni Asır Gazetesi
35 Ülkeden Firmalar Kültürpark'ta Buluştu

oğaltaş sektörünün dünyadaki en büyük fuarları arasında yer alan İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE 2010), 16. kez kapılarını açtı. Yapılacak iş bağlantıları dışında kent ekonomisine 70 milyon dolar katkı sağlaması öngörülen fuarın açılış töreni Kültürpark Fuar Alanı içindeki İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 35 ülkeden temsilcinin katılımıyla düzenlenen törene TBMM Maden Araştırma Komisyonu Başkan Vekili Polat Türkmen ile komisyon üyesi milletvekilleri, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak ve Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi de katıldı.

Sektör temsilcileri ise, fuarda yaşanmakta olan yer sıkıntısını dile getirerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan bir an önce yeni fuar alanının devreye sokulmasını istedi. Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinacıları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı Selahattin Onur, Büyükşehir'in yeni fuar alanıyla ilgili çalışmalarını bir an önce sonuçlandırması ve "sektörün başka arayışlara girmesinin önüne geçmesini" istediklerini ifade etti.

Sektöre destek

Törende konuşma yapan Başkan Kocaoğlu, artık sergileme alanlarının yetersiz kaldığını, sektörün her geçen yıl giderek artan ilgisi ile karşı karşıya olduklarını vurguladı. Sektöre yanıt verebilecek modern fuar alanı için Gaziemir'de 337 dönümlük bir alanı kamulaştırdıklarını, bu konuda kentle kaderini bütünleştirmiş kurumlarla elbirliği yapma çabalarında başarısız olduklarını anlatan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"Zaman kaybettik. Şimdi bu fuar alanının projelerini yapıyoruz. Mermer fuarını dünyanın 1 numaralı fuarı haline getirecek, kenti fuarcılık sektöründe büyütecek bir fuar merkezi için proje hazırladık. Finans sorunumuz yok. Mermer sektörünü bıkmadan, usanmadan, madden ve manen destekleyeceğiz."

Kocaoğlu, fuarın kent ekonomisine 70 milyon dolar nakit giriş sağlayacağını hesapladıklarını da sözlerine ekledi.

Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyaldız da, sektörün yeni fuar alanları yaratılması talebine katıldığını, İzmir, İstanbul ve diğer illerin Türkiye'nin dış ticaret hedeflerini karşılayabilen fuarcılık yatırımları yapması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nın doğal taşta dünya kaynaklarının üçte birine sahip olduğunu hatırlatan Altunyaldız, bu potansiyel ile ihracatta Çin ve İtalya'yı geçip liderliğe oynanması gerektiğine işaret etti. Altunyaldız, "2000'li yıllarda 300 milyon dolar olan ihracatı, 2008 sonunda 1.5 milyar dolara taşıdık. 6-7 yılda yüzde 400 artış görüldü. Sektör kısa sürede Çin ve İtalya'nın önüne geçerek dünya birinciliğine oynayabilir. Yılın ilk iki ayında gerçekleşen 200 milyon dolarlık ihracat da bu yılın sektör için çok başarılı geçeceğinin işaretidir" diye konuştu.

Sihirli el

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç ise krize rağmen dünyada doğal taşa olan talebin hızla arttığını belirtti. "Yılbaşından bu yana sanki sihirli bir el değdi" diyen Erdinç, "Maden ihracatında yüzde 21 artış var. Bu yıl iyi bir sene yaşayacağız. Mermer sektörü yine Türkiye'nin parlayan sektörü olacak" açıklamasında bulundu. Maden sektörünün yaklaşık 750 bin kişiye iş sağladığını anımsatan Erdinç, bunun 500 bininin mermer sektöründe çalıştığını da sözlerine ekledi.

1146 şirket katıldı

35 ülkeden 262'si yabancı, toplam 1146 katılımcının yer aldığı fuar, 43 bin 635 metre kare alan üzerinde düzenleniyor. 27 Mart'a kadar açık olan fuarı sadece profesyonel ziyaretçiler gezebiliyor. Geçen yıl bin 112 firmanın katıldığı ve 76 ülkeden 51 bin 560 kişinin gezdiği fuara bu yıl 70 ülkeden ziyaretçi bekleniyor.

Bulgun salonu terk etti

Açılışa gelen CHP İl Başkanı Ekrem Bulgun, protokolde Aziz Kocaoğlu'nun yanında kendisine yer ayrılmadığı için salonu terk etti. "Bu benim partimin belediye başkanının işidir. Fakat CHP İl Başkanı için yer ayrılmamıştı. Bir bakan, vekil ya da genel başkan yoksa il başkanının yeri Belediye Başkanı'nın yanıdır. En uçta bir yer gösterdiler. CHP makamını rezil edemezdim" dedi. Kocaoğlu ise, isim vermeden yaşanan protokol krizi nedeniyle özür diledi.

"Ulusal ve resmi bayramlarda yapılacak törenler yönetmeliği" çerçevesinde ana muhalefet partisi il başkanının protokoldeki yerinin vali, büyükşehir belediye başkanı, Ege ordu komutanı, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve iktidar partisi il başkanından sonra olduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/35-ulkeden-firmalar-kulturparkta-bulustu_77904.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!