Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Madenciliğe 'Bulduğun Gibi Bırak' Yönetmeliği Geldi

Madencilik şirketleri, maden aradıkları yerleri 'buldukları gibi' bırakmaya zorlanacak. Şirketler geride bıraktıkları doğadan beş yıl boyunca sorumlu tutulacak.

Radikal Gazetesi
Madenciliğe 'Bulduğun Gibi Bırak' Yönetmeliği Geldi

adencilik şirketleri, maden aradıkları yerleri 'buldukları gibi' bırakmaya zorlanacak. Şirketler geride bıraktıkları doğadan beş yıl boyunca sorumlu tutulacak. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve madencilik faaliyetleriyle bozulan arazilerin doğaya yeniden kazandırılmasın hedefleyen yönetmelik önceki gün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, orman sayılan alanlar dışındaki madencilik faaliyetleri, malzeme ve toprak temini için arazide yapılan kazılar, dökümler ve doğaya bırakılan atıklarla bozulan doğal yapının, doğaya yeniden kazandırılmasına ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Yönetmelik kapsamına giren faaliyetlerde, işletmeci madencilik çalışmalarına başlamadan önce, bozulan doğal dengenin yeniden kurulmasına dair bir 'Doğaya Yeniden Kazandırma Planı' hazırlatıp idari makamlara onaylatacak. Doğaya yeniden kazandırma çalışmaları, bölgede rezerv ve çalışmalar bittikten sonra değil, kazı veya döküm çalışmalarıyla 'eşzamanlı' olarak başlatılacak. Maden işletmeci tarafından terk edildiğinde arazi düzenlenmiş, kirlilikten arındırılmış ve peyzaj çalışmaları yapılmış olacak.

Arazi, işletme faaliyeti bittikten sonra da beş yıl il çevre ve orman müdürlüğünce denetlenecek. Bu süreçte faaliyet alanında herhangi bir çevresel sorun ortaya çıkarsa işletmeci sorunun giderilmesinden sorumlu olacak. Aksi takdirde Çevre Kanunu'ndaki idari yaptırımlar uygulanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madencilige-buldugun-gibi-birak-yonetmeligi-geldi_58074.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!