Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Madende Bilirkişi Çarkı!

İzmir’in içme suyu gereksiniminin önemli bir bölümünü karşılayan Tahtalı Baraj Havzası’ndaki Efemçukuru’nda, altın madeni işletmesi için verilen ruhsatın iptaliyle ilgili açılan davada bilirkişi çelişkisi yaşanıyor. 1999 yılından bu yana süren dava kapsamında oluşturulan bilirkişi heyetinden ilk ikisi, madenin doğaya kalıcı zarar vereceğini

Cumhuriyet Ege
Madende Bilirkişi Çarkı!

İzmir’in içme suyu gereksiniminin önemli bir bölümünü karşılayan Tahtalı Baraj Havzası’ndaki Efemçukuru’nda, altın madeni işletmesi için verilen ruhsatın iptaliyle ilgili açılan davada bilirkişi çelişkisi yaşanıyor. 1999 yılından bu yana süren dava kapsamında oluşturulan bilirkişi heyetinden ilk ikisi, madenin doğaya kalıcı zarar vereceğini vurgularken, son heyetteki uzmanlar ise aksi yönde görüş belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 20.04.1999'da, Tüprag Metal Madencilik AŞ.’ye, Efemçukuru’nda altın ve gümüş madeni çıkarması 10 yıl süreli işletme ruhsatı verdi. Bunun ardından doğa korumacı çevreler yargıya başvurdu.

Tarafsızlık kuşkusu

11 yıldır İzmir 4. İdare Mahkemesi’nde süren dava kapsamında oluşturulan ilk iki bilirkişi heyetindeki uzmanlar, madenin Tahtalı Baraj Havzası’na ve Efemçukuru bölgesine zarar vereceği yönünde ayrıntılı rapor hazırladı. Ancak mahkeme, heyetlerde yer alan bir bilirkişinin tarafsızlığı konusunda kuşku olduğu gerekçesiyle, ruhsatı iptal eden kararı bozdu.

Son olarak ziraat mühendisliği alanında Doç. Dr. Mustafa Bolca, maden mühendisi alanında Doç. Dr. Mehmet Sarı ve jeoloji mühendisliği alanında da Dr. Ali Yalçın’ın yer aldığı üçüncü bir bilirkişi heyeti oluşturuldu. Bolca, hazırladığı raporda, maden işletmesinin çevre sağlığı ve canlı yaşamı için risk oluşturacağı yönünde görüş bildirirken, Sarı ve Yalçın ise daha önceki bilirkişi heyeti raporların aksine, oluşabilecek zararların gideribileceğini savundu.

Yeniden keşif...

Bunun üzerine korumacı çevreler, bilirkişi raporlarındaki çelişkilere dikkat çekerek mahkemeye itiraz ettiler. İtiraz dilekçesinde, yeni heyetteki Yalçın’ın uzmanlığının yeterli olmadığı, ÇED raporunun irdelenmeden doğru olarak kabul edildiği vurgulanarak, “Daha önce sunulan raporlara göre işletme, geri dönüşü olmayacak şekilde bölgeye zarar verecek, İzmir’in kabusu olacaktır. Bu nedenle daha fazla araştırmaya gerek kalmadan, dava konusu ruhsatın iptaline karar verilmelidir. Şayet yeni sunulan raporlara göre karar verilecekse, yeni bir heyet oluşturulmasını, mahallinde yeniden keşif yapılması gerekmektedir” denildi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/madende-bilirkisi-carki_83519.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!