Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Madenlerde Sığınma Odası Artık Zorunlu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Maden İş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.

yapı.com.tr
Madenlerde Sığınma Odası Artık Zorunlu

Yönetmeliğe göre, kömür ve türevleri hariç olmak üzere yeraltı maden iş yerlerinde acil durumlarda kullanılmak amacıyla sığınma odaları kurulacak. Daha önce yılda en az bir defa olan tatbikat, en geç 6 ayda bir yapılacak. Hürriyet'in haberine göre, doldurma istasyonlarında bulunacak donanım sayısı ve ekipmanı, acil durumlarda o istasyondan yararlanması beklenen çalışan sayısının en az yüzde 10 fazlası olacak şekilde belirlenecek. Personel takip ve izleme sistemi ile hayat hattı 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek.

İşletmelerin yapısına uygun nitelikte patlayıcı maddeler ve kapsüller kullanılacak. Patlayıcı maddeleri, ateşleyicilerden başkasının almasına ve ateşlemesine izin verilmeyecek. Sığınma odası bulunan yeraltı maden iş yerlerinde sürekli hayat hattı, acil durum planına uygun şekilde çalışanların sığınma odası veya yeryüzüne en kısa ve hızlı sürede ulaşmasını sağlayacak şekilde yerleştirilecek.

Hayat hattı "sehim yapmayacak şekilde" çalışanların kaçış hızını engellemeyecek ve rahatlıkla elle takip edebilecekleri yüksekliği sağlayacak uygun aralıklarda bağlantılarla tavana ya da yan duvara monte edilecek. Kullanılan ekipmanlar ve galeri kesitinin daralması gibi zorunlu hallerde hattın kesilmemesi için geçici ve lokal bölgelerde yükseklikte değişiklik yapılabilecek. Bu zorunlu haller, sağlık ve güvenlik dokümanında gerekçeleri ile belirtilecek.

6 ayda hazırlanacak

Sığınma odası bulunan yeraltı maden iş yerlerinde hayat hattının sığınma odalarının veya yeryüzüne çıkışın bulunduğu güzergahta yer alması esas olacak. Sığınma odalarının bulunduğu yerler 50x200 milimetre ölçülerinde ve en az 2.5 metre boyunca devam eden yanmaz ve dayanıklı spiral bukle ile gösterilecek. Kömür ve türevleri hariç olmak üzere yeraltı maden iş yerlerinde, acil durumlarda kullanılmak amacıyla sığınma odaları kurulacak.

Sığınma odalarının teknik özelliklerine dair usül ve esaslar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 6 ay içerisinde çıkarılacak tebliğle belirlenecek. Ancak henüz hazırlık aşamasında olan ve üretim aşamasına geçmemiş yeraltı maden iş yerleri, sığınma odalarını üretim aşamasına geçtiklerinde kuracak. Bu arada, yönetmelik değişikliğinde, madenlerdeki "hayat hattı"nın sembolik görünümüne de çizim halinde yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madenlerde-siginma-odasi-artik-zorunlu_143859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!