Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

O Maden Ocağı Çok Yakında Açılabilir

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma İlçesi’nde 301 madencinin öldüğü Eynez Maden Ocağı’nı da işleten Soma Kömür İşletmeleri’ne ait Işıklar Maden Ocağı’nda, işçilerle iftar yaptı.

yapi.com.tr
O Maden Ocağı Çok Yakında Açılabilir

Facianın meydana geldiği Eynez Maden Ocağı’ndaki çalışmalar hakkında bilgi veren Işıklar Maden Ocağı İşletme Müdür Haluk Evinç ise hazırlıkların sürdüğünü, yılbaşına kadar tüm çalışmaların tamamlanarak yeniden kömür çıkartmak istediklerini söyledi.

DHA'nın haberine göre, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihindeki facianın meydana geldiği Enyez Maden Ocağı’nın da sahibi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Işıklar Maden Ocağı’nda, yerin 250 metre altında işçilerle iftar yaptı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait üç maden ocağından biri olan Işıklar Maden Ocağı, müfettişlerin olumlu rapor vermesi üzerine geçen yıl 14 Ekim’de tekrar açıldı. 4’üncü ayakta 30 metrelik bir bölümünde kömür çıkarılmasına izin verilen ocağa başında baret üzerinde madenci kıyafeti ile işçi kulikarıyla (vagon) inen Vali Bektaş, iftar sonrası çeşitli açıklamalar yaptı.

’Bu iyileştirme süreci devam edecek’

Yerin altında başka bir dünya ve hayat olduğunu söyleyen Bektaş, "İşçilerimiz, mühendislerimiz çalışıyorlar. Kömürü yeryüzüne çıkarıp insanlarımızın hizmetine sunmak için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Gerçekten dışarıdan göründüğü gibi değil. Zor bir çalışma ortamı var burada. Soma Kömür İşletmeleri diğer ocağında o geçen yılki büyük kazayı yaşamış, bu tecrübeyi yaşamış bir şirket. Bu tecrübeden bizim çok şey öğrenmemiz gerekir. Öğrenim şartlarını, madencilik şartlarını ona göre geliştirmemiz gerekir. Bir daha öyle kazalarla karşılaşmamayı garantiye almamız gerekir. Yani garantiye yakın almamız gerekir. Yüzde yüz garantisi olmaz bu işin. Olabildiği kadar işi güvenli yürütmeyi başarmamız lazım. Geçen yıldan, o büyük kazadan bu tarafa Türkiye’de madencilik aynı yerde değil. İşin şekli, olumluya doğru epeyce gelişti. Bunu herkes görüyor. Mecliste de değişti. Mevzuatta da değişiklikler oldu. İdari yapıda da değişiklikler oldu. Şirket yapısında da değişiklikler oldu. İşçilerimize yaklaşımda, işçilerin çalışma ortalarında, çalışma saatlerinde, aylık gelirlerinde, yıllık tatillerinde, her birinde belirli düzelmeler iyileşmeler oldu. Bu iyileşme süreci devam edecek. Bu kömürü buradan olabildiği kadar az riskle çıkarmayı başarana kadar bu işe devam edeceğiz. Ben madencilerimizle bir arada olmaktan mutlu oldum. Keşke bu ziyareti daha sık yapabilsek" dedi.

Somalılar çalışmak istiyor

Soma’da herkesin madenlerin açılmasını istediğini söyleyen Vali Bektaş, "Madenler açılsın, çalışsın, biz ekmeğimizi kazanalım’ diyorlar. Kimse madende çalışmaktan şikayetçi değil. Daha çok iş bulamamaktan şikayetçi. Bu birçok şeyi gösteriyor. Soma’da insanlarımızın gerçekten çalışma ihtiyacı ve çalışma niyetini gösteriyor. Burada üzerinde durmamız gereken çalışma düzenini herkes için uygun bir şekle çevirmemiz. Patron için, şirket için, idare ve işçi için. Herkese uyacak bir çalışma düzeni, barış içerisinde bu işi sürdürmek zorundayız" diye konuştu.

O madeni yılbaşına kadar açma hedefi

Facianın yaşandığı Eynez Maden Ocağı’ndaki çalışmalar hakkında bilgi veren Işıklar Maden Ocağı İşletme Müdür Haluk Evinç, "İş güvenliğiyle ilgili artırılması gereken hayat hattı, antistatik bantlarla ilgili çalışmalarımız başarıyla sonuçlandı. Bunların da siparişlerini verdik. İşçi arkadaşların üzerinde taşıyacağı çip sistemlerinin de siparişleri verildi. En geç yılbaşına kadar her şeyi bitireceğiz. Ocağımız yeni maden kanunu, ne gerekiyorsa elimizden gelen her şeyi yapacağız. Valimizi yılbaşında kazanın meydana geldiği Eynez Ocağı’na davet ediyoruz. Orada hem yemeğimiz yiyeceğiz hem kömürümüzü çıkaracağız. Valimizden Eynez maden ocağı için söz aldık" dedi.

’Maden ocağında herşey değişti’

Eskisine göre iş sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere çok şeylerin değiştiğini söyleyen 9 yıllık maden İşçisi Fahrettin Kilit, "Para, iş yemeği ve amirlerin yaklaşımı bu değişimlerin başında geliyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/o-maden-ocagi-cok-yakinda-acilabilir_132638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!