Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Madımak Oteli Kamulaştırılıyor

Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Alevi açılımı" ile ilgili Sivas'ta katıldığı toplantıda, "Madımak Oteli'nin kamu tarafından istimlakının doğru olacağı kanaatine varıldığını" bildirdi. Bakan Çelik, Büyük Otel'deki değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Madımak Oteli'nin kamulaştırılmasının ardından çok amaçlı kullanılabileceğini, bunun

CNN Türk
Madımak Oteli Kamulaştırılıyor

Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Alevi açılımı" ile ilgili Sivas'ta katıldığı toplantıda, "Madımak Oteli'nin kamu tarafından istimlakının doğru olacağı kanaatine varıldığını" bildirdi. Bakan Çelik, Büyük Otel'deki değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Madımak Oteli'nin kamulaştırılmasının ardından çok amaçlı kullanılabileceğini, bunun kararının da Sivaslılara bırakılmasının doğru olacağını ifade etti. Çelik, unutulmaması açısından, 2 Temmuzla ilgili bir anı bölümünün yer almasıyla ilgili ittifaka varıldığını kaydetti.

Bakan Çelik, "Alevi açılımı" kapsamında Büyük Otel'de düzenlenen değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklamada, uzunca süredir Alevi çalıştayları adı altında Alevi vatandaşların talepleriyle ilgili çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Bunun bir ön rapora dönüştüğünü, rapor neticesinde de öncelikle Madımak Oteli ilgili yapılması gerekenlerin ele alınması konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimatlandırıldıklarını ifade eden Çelik, "Bu çerçevede yaptığımız ilk çalışma, bildiğiniz gibi burada hayatlarını kaybedenlerin aileleriyle görüşmek oldu. Kendilerine de ifade ettiğim gibi, kamuoyu ile paylaştığımız gibi bu konunun merkezi Sivas'tır. Sivas'ta tüm sivil toplum örgütleriyle bir araya gelip sivil toplum örgütlerinin bu konudaki kanaatlerini alıp bir neticeye ulaşma çabası içerisinde ve seri olarak da bu konuyu çözme, Türkiye'nin de gündeminden kaldırma niyetinde olduğumuzu paylaşmıştık" dedi.

Bugünkü toplantıda öne çıkan konular hakkında da bilgi veren Çelik, "Sivas ve Sivaslı'nın bu süreçten hak etmediği şekilde olumsuz etkilendiği konusunda bütün sivil toplum örgütleri birleşti. Yani hak etmediği bir şekilde Sivas, Türkiye kamuoyuna taşındı. Hiçbir Sivaslı Madımak ile anılmak istemiyor. Bu konuda da taraflar veya katılanların öne çıkan ortak görüşü, 'Sivas'ta Alevi-Sünni sorunu kesinlikle yok' ifadesi, örnekleriyle arkadaşlarımız tarafından ortaya konuldu. Gerçekten biz de buna şahit olmaktan büyük memnuniyet duyduk" diye konuştu.

Madımak'ın kamulaştırılması kararı

Bu genel görüşlerden sonra Madımak Oteli'nin kamu tarafından istimlakının doğru olacağı kanaatine varıldığını açıklayan Çelik şöyle konuştu: "Burasının çok amaçlı bir şekilde kullanılabileceğini, bunun da Sivaslılara bırakılmasının doğru olacağı ama unutulmaması açısından da 2 Temmuz ile ilgili bir anı bölümünün, yani burada hayatlarını kaybeden insanlarla ilgili bir platformun ve ona uygun bir şekilde yine Sivaslıların hep birlikte ele alacakları bir metnin, 'Bir daha 2 Temmuzlar, bir daha Türkiye'de benzer acı olaylar yaşanmasın" diye bir platform bölümünün oluşmasıyla ilgili de bir ittifak oluştu.

Diğer alanların çocuk kitabevinden, genel kütüphaneye ve diğer ihtiyaç duyulduğu şekilde Vilayet emrinde bir merkez olarak hizmet sunması konusunda büyük ölçüde uzlaşı sağlandı. Farklı görüşler de tabii ki var ama neticede Sivas'ın sorunu, yani Sivas'la ilgili bir konu ve Sivaslıların bunun kararını vermelerinin doğru olacağı inancındaydık. Bu şekilde bir görüşmeyi neticelendirmiş olduk. Bunun içerik boyutu, Sivaslı sivil toplum örgütlerinin ve Sivaslıların vereceği bir karar.

Bizi hükümet olarak öncelikli ilgilendiren, buranın istimlakıyla ilgili çalışmaları Sayın valimizle, belediye başkanımızla birlikte gerçekleştirme konusunda düğmeye basmaktır. Ben bu konuyu hükümete, Sayın Başbakanımıza seri olarak taşıyıp umuyorum ki kısa süre içesinde Sivas'ın da Türkiye'nin de gündeminden bu mesele kalkmış olur. Böylece diğer konulara odaklanmış oluruz."

Geniş güvenlik önlemi

Alevi açılımı kapsamında Sivas Büyük Otel'de düzenlenen toplantı, yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantı sırasında otel ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Bu arada, toplantı devam ederken otel önünde toplanan Türkiye Gençlik Birliği üyesi bir grup, toplantıyı protesto ederek, basın açıklaması yaptı. Grup, açıklamanın ardından dağıldı. Görüntü ve ses kaydı almamak şartıyla haber ajanslarının temsilcilerinin toplantıyı izlemelerine izin verildi. Valiliğin hazırladığı toplantıya katılacakların listesinde adı bulunan ve aralarında Sivas'ın eski Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun da bulunduğu bazı kişiler toplantıya katılmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madimak-oteli-kamulastiriliyor_77011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!