Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahkeme Ermenek için Yeni Bilirkişi Heyeti İstedi

18 madencinin hayatını kaybettiği Ermeneek Davası’nın üçüncü duruşmasında mahkeme yeni bilirkişi atanmasına karar verdi.

yapi.com.tr
Mahkeme Ermenek için Yeni Bilirkişi Heyeti İstedi

Karaman’ın Ermenek ilçesi Pamuklu köyü Cenne mevkiinde bulunan Has Şekerler Madencilik’e ait maden ocağında 28 Ekim 2014’te meydana gelen iş cinayetiyle ilgili Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan üçü tutuklu 16 sanıklı davanın üçüncü duruşması sona erdi.

Pazartesi başlayan ve üç gün süren duruşmada 40 işçi tanık olarak ifade verdi. Davanın 4 Ağutos 2015 tarihinde görülen duruşmasında İş cinayetinden bir önceki vardiyada çalışan İbrahim Öner, MİGEM tarafından yapılacak denetimlerden önce kaçak galerilerin kapatıldığını ve müfettişlere gösterilmediğini söyledi. Öner ”Müfettişler gelmeden önce gösterilmeyecek bacaları (galeriler) kapatıyorlardı. O bacaların önlerini barajlıyorlardı. Neredeyse 200 metrelik bir alanın önüne baraj yapılıyordu. 200 metreyi müfettişler görmüyordu” demişti.

imc tv'nin haberine göre mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Saffet Uçar, Abdullah Özbey ve Ali Kurt’un tutukluluk hallerinin devamına, maden mühendisi Yavuz Özsoy’un yakalama kararının devamına, dosya kapsamında dinlenmeyen 3 tanığın zorla getirilerek SEGBİS yoluyla dinlenmesine, tutuksuz yargılanan sanıkların tutuklanması talebinin reddine karar verdi.

Ayrıca mahkeme  Ankara, ODTÜ ve Hacettepe Üniversiteleri’nden unvanı en az doçent ve profesör olan kişilerden yeni bir bilirkişi heyeti oluşturulmasına karar vererek davayı 30 Eylül 2015 tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

28 Ekim 2014’te Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarında Has Şekerler Madencilik şirketine ait kömür ocağında yaşanan iş cinayetinde madende yaşanan su baskını sonucu 18 işçi mahsur kalmış, 38 gün süren arama kurtarma çalışmalarında işçilerin cansız bedenine ulaşılmıştı.

İş cinayetiyle ilgili gözaltına alınan maden ocağı işletmecisi Saffet Uyar, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, maden sahasının ruhsat sahibi şirketin şube müdürü Mehmet Zeybek ve maden mühendisleri Ali Kurt ile Yavuz Özsoy taksirli öldürme suçundan tutuklanmıştı. İş cinayetiyle ilgili tutuklanan 5 kişiden 2’si Özsoy ile Zeybek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

62 müştekinin katıldığı davada, 3’ü tutuklu 16 sanık bulunuyor

Davada maden ocağının sahibi Saffet Uyar, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy, Mehmet Zeybek, daimi nezaretçi maden mühendisi Cemile Karaca, maden mühendisi Nuray Yetiş, iş güvenliği uzmanları Engin Yetim ve Cemal Demircioğlu, bir süre ocakta çalışan Hayrettin Kirazcı, firma yöneticisi Hüseyin Hüsnü Özbey, bir firmada yönetici Şerafettin Zeybek, teknik nezaretçiler Öjen Ünlü ve Ahmet Dağdeviren, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçlamasıyla yargılanıyor.

Teknik nezaretçi Ali Kurt “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” ve “özel belgede sahtecilik”, ocakta çalışan Naci Özsoy “özel belgede sahtecilik”, puantör Mustafa Ayan ise “bildirim yükümlülüğünün ihlali”nden yargılanıyor.

Davanın ilk duruşması 15 Haziran’da görülmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-ermenek-icin-yeni-bilirkisi-heyeti-istedi_133210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!