Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mahkeme Koza Altın'ın Davasını Reddetti; Evrensel'e Hak Verdi

İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ovacık Madeni'nin çevreye verdiği zararları kamuoyunun gündemine taşıyan çevreciler ve Günlük Evrensel gazetesi aleyhinde açtığı 70 bin TL'lik tazminat davasını reddetti.

bianet.org
Mahkeme Koza Altın'ın Davasını Reddetti; Evrensel'e Hak Verdi

İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ovacık Madeni'nin çevreye verdiği zararları kamuoyunun gündemine taşıyan çevreciler ve Günlük Evrensel gazetesi aleyhinde açtığı 70 bin TL'lik tazminat davasını reddetti. 8 Şubat 2009 tarihinde Bergama'daki şiddetli yağışın Koza Altın Şirketi'nin işlettiği Ovacık Altın Madeni üzerinden ovaya verdiği zararları gazete gündeme getirmiş, çevre savunucuları da girişimlerde bulunmuştu.

Bunun üzerine TÜPRAG Şirketi, 'haksız yere suçlanarak kişilik haklarının zedelendiğini' öne sürerek suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturma sonunda da Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) eski başkanı avukat Arif Ali Cangı, Bergama Çevre Platformu sözcüsü Erol Engin, Maden mühendisi Hasan Gökvardar, Evrensel gazetesi ve muhabiri Özer Akdemir hakkında tazminat davası açılmıştı.

İzmir Demokrat Radyo'ya açıklama yapan avukat Cangı, davayı, Bergama'daki altın madenciliğinin insan ve doğa yaşamına verdiği zarar anlatacakları bir platform olarak değerlendirdiklerini belirtti. Cangı, 'Davanın başından beri davanın haksız yere, yaşam savunucularını yıldırmak için açıldığını söylüyorduk. Mahkeme bu iddiamızı kabul etmiş oldu' dedi.

Koza Grubu, aynı zamanda Bugün gazetesi ve Kanaltürk televizyonunu da elinde bulunduruyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-koza-altinin-davasini-reddetti-evrensele-hak-verdi_78143.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!