Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Seçimleri Sonuçlandı

18 Ocak 2004 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapılan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu seçimlerini Demokrat Mak

TMMOB Makina Müh.Odası İstanbul Şubesib>18 Ocak 2004 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapılan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu seçimlerini Demokrat Makina Mühendisleri kazandı. Yapılan oylamanın sonucunda Demokrat Makina Mühendisleri 1228 oy, Meslekte Birliğe Çağrı Grubu 328 oy aldı.

Genel kurulda yapılan konuşmalarda Küreselleşme ve yeni dünya düzeni adı altında emperyalizmin bölgemize ve ülkemize yönelik saldırgan politikaları eleştirildi. Hükümetin, sağlık, eğitim ve diğer sosyal alanlarda yürüttüğü özelleştirmeci politikalara karşı başta sanayi, tarım, enerji, sağlık ve eğitim alanları olmak üzere tüm alanlarda kamu yararını gözeten ulusal politikalarımızın oluşturulması gerektiği belirtildi.

Pek çoğu meslek alanlarımızı doğrudan ilgilendiren Orman, Maden, Petrol, Şeker, Tütün, Doğal gaz ve Enerji Piyasaları Yasaları, Teknoloji bölgeleri ve Serbest Bölgeler, Doğrudan yabancı yatırımlar, İş yasası, İhale Yasası gibi bir çok düzenleme ile ülkemizin emperyalizmin boyunduruğuna daha sıkı bir şekilde bağlanmak istendiği belirtildi. Bunlarla da yetinmeyen 59. hükümetin 2005 yılı başında uygulamaya girecek olan GATS - Hizmet Ticareti Genel Anlaşması ile mühendislik ve mimarlık hizmetlerini hiç bir kısıtlama olmaksızın uluslararası sermayenin sömürüsüne açmakta olduğu söylendi.

Yerel yönetimler, eğitim ve sağlık alanları dahil tüm sosyal hizmetlerin piyasalaştırılarak, vatandaşın müşteri haline getirildiği, bu doğrultuda Kamu Yönetimi Reformu Yasası, Yerel Yönetimler Yasası ve Personel Rejimi Yasası gibi tasarıların ardı ardına meclise sunulduğu belirtildi.

Gümrük birliği ile ülke kaynaklarımızın önemli ölçüde talan edildiği Avrupa Birliği sürecinin yeni tavizlerle devam ettirilmek istendiği, Kıbrıs'ta, Ege'de emperyalist oyunların oynanmakta olduğu, bütün bu süreçlerde mühendislik ve mimarlık hizmetlerinin yabancılaştırılarak, ülkemizdeki teknolojik bilgi birikiminin yok edilmek istendiği anlatıldı.

Bütçedeki kaynakların, yatırımlar yerine iç ve dış borçların ödenmesine ayrıldığı, proje ve tasarımlar yaparak ülkeyi refaha çıkarmak için eğitilmiş olan 500.000 mühendisin, iş güvencesinden yoksun bir şekilde karın tokluğuna çalıştırıldığı ve sık sık işsiz bırakıldığı, kamuda çalışan mühendislerin zorunlu emeklilik ya da sürgün tehlikesi ile karşı karşıya olduğu, adil ve eşit olmayan ücretlerin mağduru durumunda bulunduğu söylendi.

Enerjide dışa bağımlılığın ülkeye, çevreye ve doğaya büyük yükler getirdiği, kentlerde ülke ve yurttaş çıkarlarına aykırı plansız, rant amaçlı işlemler yapıldığı; eğitime, sağlığa, yatırımlara kullanılması için halktan toplanan vergilerden 75 Katrilyon liranın banka hortumcularına aktarıldığı kamuoyuna iletildi.

Makina Mühendisleri Odası 26.dönem Genel Kurulu, bütün bu gelişmelerden dolayı yetkilileri uyararak, yeni dönemde de Odanın, Ülke ve Meslek sorunlarını birlikte ele alarak, çalışmalarını halktan, bilimden, emekten yana, çağdaş ve yurtsever bir anlayışla yürüteceğini belirtti.

TMMOB MMO İSTANBUL ŞUBESİ 26.DÖNEM YÖNETİM KURULU

ASİL

Tevfik PEKER

Meftun GÜRDALLAR

Battal KILIÇ

Gafur ONUR

Osman SERTER

İbrahim BELENLİOĞLU

Bekir Birol ÖZDEMİR

YEDEK

Halim GÜRBÜZ

Haydar BOYALI

Engin ÖZKAN

İbrahim ERYILMAZ

Orhan GÜRSES

İlknur GÜNDOĞDU

Ayşe ÖZKAN

http://www.yapi.com.tr/haberler/makina-muhendisleri-odasi-istanbul-subesi-secimleri-sonuclandi_8761.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!