Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Makineci Permak Enerji Sektöründe Güneşle Büyüyecek

Permak Enerji ve Gıda Grubu Başkanı Emir Uyar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda ciddi potansiyeli olduğunu ve halen enerji gündeminde bulunan yerli üretime teşvik uygulamasının yasalaşması durumunda solar-cell ve solar-panel(güneş paneli) üretimi için 100 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını belirtti.

Radikal Gazetesi
Makineci Permak Enerji Sektöründe Güneşle Büyüyecek

Endüstriyel çamaşırhane kuran, kuru temizleme  sistemleri ve tekstil yıkama makineleri üreten Permak Şirketler Grubu enerji alanında da güçlü adımlar atıyor. Permak Enerji ve Gıda Grubu Başkanı Emir Uyar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda ciddi potansiyeli olduğunu ve halen enerji gündeminde bulunan yerli üretime teşvik uygulamasının yasalaşması durumunda solar-cell ve solar-panel(güneş paneli) üretimi için 100 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını belirtti.

Yasa tasarısının önemi üzerinde duran Uyar, “Konuya ilişkin yasa tasarısında yerli üretime teşvik uygulanıyor. Devlet alım garantisi veriyor. Yerli ekipmanları kullanmanız durumunda ekstradan 6 avro/centlik daha teşvik veriliyor. Bu durumda yatırımlar daha cazip hale geliyor. Fakat yasa henüz tasarı aşamasında” diye konuştu. Birçok üretici gibi kendilerinin de yasa teklifinin kabul edilmesini beklediklerini belirten Uyar, solar-cell ve solar-panel (güneş paneli) üretimini Çankırı bölgesinde yapmak istediklerini söyledi.

Yabancı şirketler beklemede

Uyar, 100 milyon dolarlık projeyle, yıllık üretim kapasitemizi ilk etapta 50 megavata daha sonra 100 megavata çıkarmayı planladıklarını ifade etti. Uyar, “Bu alanda dünyanın en büyük şirketlerinden biriyle bir ortaklık düşünüyoruz. Birlikte ortak bir yatırım olacak. Çalışmalarımızı tamamladık. Bu yasanın çıkmasını bekliyoruz. İlk etapta 50 mw’lık (yatırım bedeli 60 milyon dolar civarı)bir üretim tesisi kurup daha sonra 100 mw’a(yatırım bedeli 90 milyon dolar civarı) ulaşmayı hedefliyoruz. Ancak biz bu yatırımı ancak bu yasa yerli teşvikle ilgili madde ile birlikte çıkarsa gerçekleştireceğiz. Aksi taktirde bu yatırımı yapmak mantıklı olmuyor” diye konuştu. “Yasanın çıkması durumunda birçok yabancı üreticinin Türkiye’ye üretimi için geleceklerini düşünüyorum” diyen Emir Uyar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yeni çıkacak yenilenebilir enerji kanunuda, yerli üretim teşviğinin bulunmasının, ülkeye ciddi bir yatırım çekeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda istihdam olanakları da sağlanacaktır. Dünyanın önde gelen büyük solar ve panel üreticileri Türkiye’yi önemli bir pazar olarak görmekte ve üretim için yatırım planları yapmaktadır. Yabancı şirketlenin yenilenebilir enerji kanunun biran önce yasalaşmasını beklemekte olduklarını gözlemliyoruz.”

10 yıl içinde 1000 megavat

Uyar, “Güneş enerjisinde İspanya ve Almanya çok büyük pazarlar. Fakat her iki pazarda doymuş durumda. Biz dünyanın önde gelen isimleri ile görüştük ve gördük ki Türkiye ve Yunanistan’ın güneş enerjisi alanında potansiyeli çok büyük. Türkiye’de arsa maliyeti çok ucuz ve güneş bol.  Fakat yasa tasarısından yerli teşviklere ait maddenin çıkarılması ihtimalinden bahsediliyor. Böyle bir durumda birçok yatırımcıyı kaçırırız. Güneş santral yatırımları açısından Yunanistan hızlı davranırsa, yatırımlar Yunanistan’a kayar” dedi. Uyar, toplam enerji kapasitelerinin 220 megavat olduğunu söyledi. Emir Uyar, Bu ölçekteki enerji üretimini, Aydın bölgesindeki jeotermal ve Karadeniz bölgesindeki hidroelektrik santallerden sağladıklarını kaydetti. Uyar, “Amacımız grup olarak 10 yıl içinde kurulu gücümüzü 1000 megavata çıkarmak” dedi.

Kahve zinciri ile temastayız

Gıda sektöründe yeni olduklarını belirten Uyar, iki senedir sektör üzerine çalışmalar yaptıklarını belirtti. Dünyanın önde gelen bir kahve zinciriyle piyasaya giriş yapacaklarını ifade eden Uyar, “Caddelerde ve AVM’lerde yer alan dükkanlarda kahve zinciri faaliyetlerine başlayacak. Fakat bu alanda çok agresif bir büyüme stratejisi düşünmüyoruz. Ama markamıza da güveniyoruz. Bir dönem Starbucks ile de görüşmüştük” diye konuştu.

Rezidans yapıyor

Permak Grup’un yılık cirolarının 350 milyon TL düzeyinde bulunuyor. Permak Grup, 35 yıl önce kurulan Makine Sanayi’nin kurulmasıyla faaliyetlerine başladı. Permak, makine, tekstil, kimya sanayii, sistem teknolojileri, inşaat ve turizm iş kollarında faaliyet gösteriyor.  Grup, teknoloji alanında faaliyet gösteren bir Alman şirketini satın alma konumuna gelmiş durumda bulunuyor. Permak, inşaat sektöründe rezidans yapıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/makineci-permak-enerji-sektorunde-gunesle-buyuyecek_74024.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!