Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Malatya Belediyesi Yeni Hizmet Binası

Malatya belediyesi yeni hizmet binası şehrin merkezine giden ana yol ile kuzeyden geçen çevre yolunun arasında kalan 29.000 m2 lik bir alanda planl

Acd.Prof.Dr.Ahmet Vefik Alp/Mimar Kentbilim
Malatya Belediyesi Yeni Hizmet Binası

b>Malatya belediyesi yeni hizmet binası şehrin merkezine giden ana yol ile kuzeyden geçen çevre yolunun arasında kalan 29.000 m2 lik bir alanda planlanmıştır.
Belediye binasına ilaveten sahada bir kültür merkezi, bir nikah sarayı, bir iş-alışveriş merkezi ve MASKİ Genel Müdürlüğü büroları düşünülmekte ve sistemin, yalnız belediye hizmetlerine ayrılmış bir büro kompleksinden öte, tatillerde ve mesai dışı saatlerde Malatya'lılar tarafından kültürel ve rekreatif amaçlarla kullanılabilmesine imkan getirilmektedir.
Sahada ilk olarak tamamlanacak olan belediye sarayına esas giriş güney tarafındaki caddeden olmakta, ancak tasarımın getirdiği şeffaflık iç avlunun ötesinde tüm alanın boydan boya algınanabilmesini sağlamaktadır. Bu yaklaşımı vurgulamak için giriş platosundan başlayan bir yaya rampası iç avluyu da delerek kuzeydeki çevre yoluna kadar ulaşmaktadır. Diğer bir değişle, bu yaya rampası alandaki tüm yapı sistemini kurgulayan bir omurga vazifesi görmektedir.
Belediye hizmet binası esas itibariyle 20.000 m2 lik ellips biçimindeki müdürlükler kısmı, bunu yırtarak içine giren özgün mimarimizden yorumlanmış 5.000 m2 lik başkanlık kısmı, ve nihayet başkanlıkla müdürlüklerin kesiştiği noktada konuşlanan 1.000 m2 lik meclis salonu ve çok maksatlı salondan oluşmaktadır.
Elliptik kabuk içinde iki ellips dilimi olarak şekillenen müdürlükler aralarında kötü hava şartlarında konforlu bir meydan oluşturan iç avluyu şekillendirmekte, dairesel başkanlık bloğu da teraslar halinde bu avluya açılabilmektedir.
Binaya girişler, ana avluyu iki uçta delen rampa, başkanlık merasim girişi, müdürlüklerle başkanlığın ara kesitinde üst zemine çıkan rampa ve çok maksatlı salona açılan özel girişten oluşmaktadır.
Çok maksatlı salon bahçeye açılarak açık hava etkinliklerine imkan hazırlamaktadır. Ayrıca ana avlu da çeşitli etkinlikler için kullanılabilecek, tüm binada tüm katlardan algılanabilen çok maksatlı bir podyumdur. Yapının diğer bir mimari özelliği de bir bütün olarak yaşaması, tüm seviyelerin birbirlerini algılayabilmesidir. İç avlu binalarla çevrili, canlı, dinamik bir meydan oluşturmaktadır.
Bahçede zemin altında 400 araç kapasiteli kapalı otopark ile toplam yapı alanı 30.000 m2 yi bulmaktadır.
Binanın mimari uslübu ultra modern yüksek teknoloji ile şekillenen Elliptik müdürlükler kitlesi ile milli mimarimizden yorumlanan başkanlık binasının çok hassas bir sentezle çarpıştırılmasından, diğer bir değişle eski ile yeninin, küresel ile yöreselin mahirane bir biçimde sentezlenmesinden, bilnetice zamanın sonsuzlaştırılmasından eserlerime hakim olan bu yaklaşım, büyük önderimiz atatürk'ün işaret ettiği gibi, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine, ulusal kimliğini koruyarak yükselmek için benimsemek durumunda olduğu ilkenin özüyle izdüşmektedir..
Toplam değeri 17.5 trilyon olup, inşaat iki kısma ayrılmıştır. 1. Kısım olan
7 trilyon keşif bedelli kaba inşaatı yüzde 46 tenzilatla yaklaşık 3.8 trilyona ihale edilmiştir.
Bu yılki çalışmalar için de 700 milyar lira ödenek ayrılmıştır.

Proje Müellifi: Acd.Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp

http://www.yapi.com.tr/haberler/malatya-belediyesi-yeni-hizmet-binasi_1329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!