Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Malatya Surlarının Restorasyonu için Aranan Taş Bulundu

Battal Gazi'nin kahramanlıklarıyla destanlaşan Malatya Kalesi'nin yıkılmaya yüz tutmuş surlarının restorasyonu için aranan taş bulundu. Başkan Gürkan, surlardaki ile aynı sertliğe sahip taş bulunamayınca restorasyonun yarım kaldığını belirtti. Surların bazı noktalarda tamamen yıkıldığına dikkati çeken Gürkan, bu kısımları kamulaştıracaklarını

yapi.com.tr
Malatya Surlarının Restorasyonu için Aranan Taş Bulundu

EM>Fotoğraf: Mehmet Emin GÖRESİYE

Battal Gazi'nin kahramanlıklarıyla destanlaşan Malatya Kalesi'nin yıkılmaya yüz tutmuş surlarının restorasyonu için aranan taş bulundu. Başkan Gürkan, surlardaki ile aynı sertliğe sahip taş bulunamayınca restorasyonun yarım kaldığını belirtti. Surların bazı noktalarda tamamen yıkıldığına dikkati çeken Gürkan, bu kısımları kamulaştıracaklarını söyledi.

Malatya'nın Battalgazi İlçesi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, belediyenin ve İl Özel İdaresinin surların 550 metrelik kısmının restorasyonu için 300 bin TL ödenek ayırarak restorasyon projesini yaptırdığını, projenin Sivas Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca onaylandığını söyledi.

Malatya Valiliğinden temin ettikleri 150 bin TL ile projenin ihalesini de yaptıklarını anımsatan Gürkan, surların taşı ile aynı sertliğe sahip taş bulunamayınca restorasyonun yarım kaldığını belirtti.

Surların koruma amaçlı imar planının da yapıldığını ifade eden Belediye Başkanı Gürkan, şöyle konuştu:

''Surların taşı ile aynı sertlik derecesine sahip taşı bulduk. Darende ilçesinde İl Özel İdaresine ait taş ocağında çıkarılıyor. Kayseri Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünden temin edeceğimiz ödenek ile surların 550 metrelik kısmını yeniden ihale edeceğiz. İnsanlığın ortak değeri olan tarihi eserleri restore edip ayağa kaldırmak temel dileğimiz.''
    
Surların 550 metresi kamulaştırılacak

Restorasyonun bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığının yatırım programına alınması için başvurduklarına değinen Gürkan, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı koruma amaçlı imar planının yapılmasını istedi. Biz de koruma amaçlı imar planının yapıldığını anlattık. Bu konu tam anlaşılmamış olacak ki yatırım programına alınmadı'' dedi.

Restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığının 2011 yılı yatırım programına dahil etmek için girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Gürkan, surların tamamının 2 bin 885 metre olduğunu, 550 metrelik kısmında kamulaştırma yapıldığını, geri kalanıyla ilgili çalışmanın sürdürüldüğünü belirtti.

Surların bazı noktalarda tamamen yıkıldığına dikkati çeken Gürkan, yanlış imar politikaları sonucu yerlerine kayısı bahçesi ve ev yapıldığını, bu kısımları kamulaştıracaklarını söyledi.
    
Tarihi surlar

Malatya'nın ilk yerleşim yeri Battalgazi ilçesindeki kale, tarihi kaynaklara göre, Roma-Doğu Roma-Sasani ve Doğu Roma-Arap mücadelelerinde önemli tahribata uğradı. Surlar her seferinde onarılarak Osmanlı dönemine kadar korundu. Battal Gazi'nin kahramanlıklarıyla destanlaşan Malatya Kalesi, 19. yüzyıla kadar savunmada önemli rol oynadı. Şehrin her yerinden görülebilen Malatya Kalesi'nin 71 burcu ve 11 kapısı bulunuyor. Kalenin çevresindeki surların büyük kısmı yok oldu. Yıkılmaya yüz tutan son kalıntılarının çevresi ise kayısı bahçesine dönüştürüldü. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/malatya-surlarinin-restorasyonu-icin-aranan-tas-bulundu_78873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!