Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Malatya'ya Demir Çelik Peletleme Tesisi Kurulması Talebi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Namık Şahin, ''Hekimhan ilçemizdeki 2 milyar ton demir rezervi, ülkemizin 300 yıllık demir cevheri ihtiyacını tek başına karşılayacak rezerve sahiptir'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Malatya'ya Demir Çelik Peletleme Tesisi Kurulması Talebi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Namık Şahin, düzenlediği basın toplantısında, Malatya'daki yatırım imkanlarını değerlendirdi.

Hekimhan ilçesindeki demir rezervleri ile ilgili hazırladıkları raporu bir toplantıda, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a sunduklarını belirten Şahin, bu ilçeye peletleme tesisi kurulması ve yatırımcıların desteklenmesi gerektiğini aktardıklarını ifade etti.

Türkiye'nin 2010 yılında, 2009 yılına göre yüzde 23,3'lük artışla 19,2 milyon ton hurda demir ithal ettiğini belirten Şahin, şunları kaydetti:

''Demir, çelik ithalatımız için ödenen miktar 10 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. İlimiz Hekimhan ilçesi bu anlamda, Türkiye'nin en büyük demir çelik rezervi yataklarına sahip bir bölgesidir. Hekimhan ilçemizdeki 2 milyar ton demir rezervi, ülkemizin 300 yıllık demir cevheri ihtiyacını tek başına karşılayacak rezerve sahiptir.''

Türkiye'de demir çelik ihtiyacı için peletleme tesislerine ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Şahin, ülkede bulunan üç adet entegre demir çelik tesisinin yılık 570 bin ton pelet tüketimi gerçekleştirdiğini, bu tüketimin yüzde 26'lık bölümünün Sivas'ın Divriği ilçesindeki tesislerden karşılandığını, geriye kalan 420 bin tonluk bölümün ise ithal edildiğini anlattı.

Şahin, Malatya'daki atıl durumda olan Vagon Onarım Fabrikası'nın da ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini, Karakaya Baraj Gölü üzerindeki demiryolu Fırat Köprüsü'nün üst kısmına karayolu yapılması projesinin hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

Peletleme, ''yüksek kaliteli demir cevherinin doner disklerde, ısıl işlemle, yüksek fırın çalısma koşullarına uyabilecek hale getirilmesi işlemi'' olarak tanımlanıyor.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/malatyaya-demir-celik-peletleme-tesisi-kurulmasi-talebi_90451.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!