Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maliye Hesap Sordu, İnşaatta 59 Milyon YTL Matrah Artışı Sağlandı

Maliye Ankara'daki inşaat müteahhitlerinin neredeyse tamamını denetledi. Yaygın ve yoğun vergi denetimi kapsamındaki cari inşaat denetimi sonucunda, bir önceki yıla göre yüzde 620 artışla 25.7 milyon YTL'lik matrah farkı bulundu.

Referans Gazetesialiye Ankara'daki inşaat müteahhitlerinin neredeyse tamamını denetledi. Denetimlerde, çevre düzenlemesinden inşaatlarda kullanılan beton, demir, kereste, tuğla, kum, çimento, doğrama, kapı, fayans, hafriyat gibi 240 ana kalemden oluşan maliyet unsurları incelendi. Yaygın ve yoğun vergi denetimi kapsamındaki cari inşaat denetimi sonucunda, bir önceki yıla göre yüzde 620 artışla 25.7 milyon YTL'lik matrah farkı bulundu. 2007 yılında yüzde 723'lük artışla 2.6 milyon YTL'lik özel usulsüzlük, yüzde 726'lık artışlada 4.1 milyon YTL'lik vergi zıyai cezası kesildi. Ayrıca 4.4 milyon YTL'lik de vergi farkı bulundu.

Önce ruhsatlar derlendi

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, inşaat maliyetlerini ve girdilerini doğru tespit etmek amacıyla öncelikli olarak ilgili belediyelerden 2003-2004-2005-2006 ve 2007 yıllarına ilişkin ruhsat bilgilerini derledi ve yıllar itibariyle yapılan inşaatlar tespit edildi. Ayrıca söz konusu inşaatlara giderek inşaatın fiili durumu görüldü. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren devam eden inşaatlar derlenerek cari denetim başlatıldı. Yapılan harcama ve gider belgelerinin karşılaştırılması yoluyla belge düzenine uyulup uyulmadığı kontrol edildi.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan, cari inşaat denetimi çalışmasının, bir inşaatın meydana gelmesi için gereken yaklaşık 240'ı aşkın ana malzemenin teker teker satıcı ve alıcılarını kontrol yerine bu kalemlerin tamamının toplandığı binaların yerinde birebir kontrolü yapılarak müteahhitler nezdinde yürütülen bir çalışma olduğunu belirtti.

4 bin mükellef denetlendi

2007 yılı cari denetiminde 4 bin 536 mükellef denetlendi ve 7 bin 806 tutanak düzenlendi. 15 bin 889 adet tespit yapılırken, bu yolla 19.9 milyon YTL matraha ilave edildi. Bu mükelleflere 2.9 milyon YTL de özel usulsüzlük cezası kesildi. Cari inşaat denetimi uygulaması kapsamında denetlenen mükelleflerin denetim tutanakları dışında vergi inceleme raporları ile de tespitler yapıldı. 2007 yılında 166 vergi inceleme raporu düzenlendi ve 25.7 milyon YTL tutarında da matrah farkı bulundu. Bu denetimler sırasında matraha dahil edilen unsurlara ilave olarak yapılan denetimlerde düzenlenmesi ve alınması sağlanan belge tutarı da 14.1 milyon YTL oldu. Böylece toplam 59.8 milyon YTL'lik matrah artışı sağlandı.

Gerçek fiyata bakılacak

Candan, çalışmanın ilerleyen aşamalarında inşaat satış tutarlarının gerçek rakamlarına ulaşabilmek amacıyla inşaat faaliyeti sonucunda üretilen konut, işyeri ve benzeri binaların satışından elde edilen hasılatların belirlenmesinin planlandığını söyledi. Bu çalışmalar çerçevesinde bankalarla iletişime geçileceğini anlatan Candan, "Ödemelerini banka kredisi kullanarak gerçekleştiren kişiler de tespit edilecek, böylelikle gerçek satış tutarları elde edilebilecektir. Satış rakamları kavrandıktan sonra inşaat maliyetleri ile karşılaştırılarak gerçek vergi matrahına ulaşılacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliye-hesap-sordu-insaatta-59-milyon-ytl-matrah-artisi-saglandi_59740.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!