Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maliye'den Ev sahiplerine sıkı takip!

Kira gelirini beyan etmeyen ev sahiplerinin peşine düşen Maliye, ayrıca sektörel ve bölgesel uyumsuzlukları tesbit edecek.

yapi.com.tr
Maliye'den Ev sahiplerine sıkı takip!

Bir süredir kira geliri elde eden evsahiplerinin peşinde olan Maliye, bu yıl da 20 bin evsahibinin peşine düşecek. Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemini daha da yaygınlaştıracak olan Maliye, ‘uyumsuz’ olduğunu tespit ettiği evsahiplerinin peşine düşecek. Önceden Maliye’nin doldurduğu kira beyanı ile evsahibinin doldurduğu beyanname arasında fark varsa, ya da hiç beyanname vermemişse bu kişiler denetlenecek.

Radikal'in haberine göre, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2013 yılı performans hedefleri arasında evsahiplerine özel yer verildi. Gayrımenkul Sermaye İradı (GMSİ) izleme ve değerlendirme sistemi oluşturan Gelir İdaresi, öncelikle kira geliri beyan etmeyen evsahiplerini tespit etmek için bir sistem oluşturuldu. Bu sistem üzerinden, geçen yıl 894 bin 991 kişi için beyanname dolduruldu. Beyannameler başta bankalar olmak üzere çeşitli yerlerden alınan bilgiler çerçevesinde mükellef adına dolduruldu. 2013 yılı mart ayında kira gelirleri beyan edilecek. Bu çerçevede de 1 milyon kişinin beyannamesi önceden doldurulacak. Ancak Maliye bununla yetinmeyecek. Sistem çerçevesinde uyumsuz olan yani elde ettiği kira gelirini beyan etmeyenlerin de peşine düşecek. 2012 yılında 33 bin 889 evsahibi denetlendi. 2013 yılındaki hedef ise 20 bin evsahibi olacak. Bu evsahipleri GMSİ izleme ve değerlendirme sisteminde tespit edilecek. Yapılan değerlendirmeye göre sayı daha da artabilecek. Uyumsuz olarak tespit edilen evsahiplerinin kontrolü yapılacak.

Maliye Bakanlığı ’nın bu yıl öncelikli hedeflerinden birisi de sektörler ve bölgeler arasındaki uyumsuzlukları tespit etmek olacak. Bu amaçla Sektör Bilgi Sistemi (SBS) oluşturulacak. Sektörel ve bölgesel vergisel uyumsuzluklar tespit edilecek. Sektörler kapsamında uyumsuzluk gösteren 4 bin mükellefin sisteme girmesi ana hedef olacak. Kaçak girdi veya kaçak üretim yapanlardan bin kişinin de mükellef haline getirilmesi öncelikli hedef olarak belirlendi.

Ev sahiplerine sıkı markaj

Kira beyanname sistemi yaygınlaştırılacak. Beyannameler Maliye ile çelişirse bu kişiler denetlenecek.  2013 yılında 20 bin evsahibi denetlenecek.

Şirketler de takip altında

Sektörel ve bölgeler arasındaki uyumsuzluklar tesbit edilecek. Kaçak girdi veya kaçak üretim yapanlar mükellef haline getirilecek. 4 bin mükellefin sisteme girmesi sağlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliyeden-ev-sahiplerine-siki-takip_104698.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!