Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ev Sahiplerine Kötü Sürpriz

7 Haziran seçimleri nedeniyle yaptığı vergi denetimlerini askıya alan Maliye Bakanlığı, 8 Haziran’da ilk sürprizi ev sahiplerine yaptı.

yapi.com.tr
Ev Sahiplerine Kötü Sürpriz

7 Haziran seçimleri nedeniyle vergi denetimlerini askıya alan Maliye Bakanlığı, 8 Haziran’da yeni incelemelere başladı. Maliye’nin radarına takılan ilk kesim ise ev sahipleri oldu. Maliye Bakanlığı, 8 Haziran’dan itibaren bir yıl içinde birden fazla ev satan vatandaşlara, yaptıkları işlemi açıklamaları için tebligat gönderdi. Tebligatlarda, “bir yılda birden fazla evi niye sattınız” sorusu yöneltildi.

10 bin mükellef tespit edildi

Taraf'ten Hüseyin Özay'ın haberine göre, Maliye Bakanlığı’nın, 8 Haziran’da ev satışı yapan vatandaşlara gönderdiği tebligatların incelemesi geçmiş yıllarda yapılmıştı. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı bünyesinde oluşturulan bir ekip, 2009-2012 yılları arasında ev satışı yapan vatandaşları inceledi. Yapılan incelemede bu dönemde 10 bin kişinin 10 ve üzerinde ev alım satımı yaptığını belirledi. Maliye Bakanlığı bu kişilerin ev alım satımını ticari amaçla yaptığını düşünüyor. Bu nedenle usulsüz olarak konut satışı yapan kişilerin devlete 1 milyar liralık vergi kaybına uğrattığı belirlendi.

Vergiler tahsil edilecek

Maliye’nin hesaplamalarına göre, bir yılın içinde birden fazla satışı yapılana konutlardan, 800 milyon liralık gelir ve kurumlar vergisi, 200 milyon liralık da tapu harcı kaybı oluştu. Maliye Bakanlığı, söz konusu tebligatlarla kaybın en az yarısını tahsil etmeyi planlıyor. 8 Haziran’dan itibaren konut satışını gerçekleştiren vatandaşlara gönderilen tebligatlarda da, vatandaşlar vergi idaresine davet ediliyor. Vergi idaresinde de, alım satımların hangi amaçla yapıldığı sorgulanacak. Ticari amaçla yapıldığı tespit edilenlerle ilgili ise ayrıca vergi incelemesi yapılacak.

Turneler de başladı

Öte yandan Maliye Bakanlığı’nın her yıl rutin olarak gerçekleştirdiği vergi incelemeleri de başladı. Her yıl Mayıs ayı içinde başlatılan sektör incelemeleri bu yıl seçimler nedeniyle askıya alınmıştı. Seçimlerin ardından vergi müfettişleri inceleme bölgelerine hareket etti. Ancak bakanlık içinde şimdi de erken seçim endişesi ortaya çıktı. Şimdi de vergi denetimlerinin erken seçimleri olumsuz etkilemesinden korkuluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-sahiplerine-kotu-surpriz_132338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!