Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Maliyeti Açıklanırsa Ülke Ekonomisi Zarar Görür"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, resmi yazıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan Atatürk Orman Çiftliği'nde inşaa edilen Kaçak Saray maliyetlerini istedi. TOKİ ise yine resmi yazıyla bilgi ve belgelerin zamanından önce açıklanması halinde ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar vereceğini iletti.

yapi.com.tr
"Maliyeti Açıklanırsa Ülke Ekonomisi Zarar Görür"

TOKİ'nin, konu ile ilgili olarak Mimarlar Odası'na gönderdiği cevapta şu şekilde:

"Ülkenin ekonomik çıkarlarına ilişkin bilgi veya belgeler başlıklı madde 17 'Açıklanması ya da zamanından önce açıklanması halinde, ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verecek veya haksız rekabet ve kazanca sebep olacak bilgi veya belgeler, bu kanun kapsamı dışındadır.' Hükmü gereğince, idaremiz tarafından bilgi verilmesi uygun görülmemiştir"

"Bilgi verilmemesi kaçak sarayın maliyeti ekonomik kriz nedeni olacak boyutta olduğunu düşündürüyor"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, TOKİ'nin cevabını yorumladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetinin ekonomik kriz nedeni olacak boyutta olduğunu ifade eden Karakuş, "Kaçak Sarayın maliyetlerinin 5 katrilyonun üzerinde olabileceğini ve bu maliyetin buzdağının görünen kısmı olduğunu açıklamıştık. TOKİ'nin maliyeti açıklamama nedeni, ülkenin ekonomisine zarar verecek olması ise, bu demektir ki, kaçak sarayın maliyeti açıklandığında, borsada spekülatif bir durum yaşanacak, dudaklarımızı uçuklatacak bir maliyeti olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle tarafımıza bilgi verilmemesi Kaçak Sarayın maliyeti ekonomik kriz nedeni olacak boyutta olduğunu düşündürüyor. Maliyetin açıklanandan çok daha yüksek olduğunu söylemiştik, zira açıklanana eş bir maliyet olsaydı maliye bakanlığının açıkladığı rakamı TOKİ de açıklamaktan çekinmezdi. Kesin olarak söyleyebiliriz ki Kaçak Saray'da maliyet açıklanan rakamdan yani 1,5 katrilyondan yüksektir. Milletin parasını harcadıkları için, milletin sarayı gibi bir kılıf bulmaya çalışsalar da yaptıkları aşırı lüks harcama hiçbir şekliyle kabul görecek durumda değil.Halkın yoksulluğuna çözüm aramak yerine lüks içerisinde, jakuzili, havuzlu, buhar odalı, hamamlı cumhurbaşkanlığı konutu yaptıranlar, ekonomik krize neden olacak bir maliyetle, halkın kullanımında olan Atatürk Orman Çiftliği gasp ederek kaçak saray yaptıranlar iktidarlarını sürdüremezler" dedi.

Oda tarafından yapılan açıklamada Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından resmi yazıyla TOKİ'ye sorulan sorular arasında Başbakanlık Binasının toplam inşaat maliyeti, kaba ve ince inşaat imalatları, Çevresindeki 40 metre genişliğindeki yol maliyeti, işçilik maliyeti, peyzaj düzenlemesinde ithal edilen ağaçların maliyeti, çevre düzenleme ihalelerini işlerini alan şirketlerin bilgileri,temizlik, bahçe bakımı, aydınlatma ve işletme giderlerinin yer aldığı kaydedildi. TOKİ'nin ise ayrıca bu sorulara ilettiği cevap ile Başbakanlık'tan bilgi alınması notunu düştüğü ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliyeti-aciklanirsa-ulke-ekonomisi-zarar-gorur_126760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!