Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Manavgat'ta Yat OSB İçin Harekete Geçildi

Manavgat'a "yat organize sanayi bölgesi" (yat OSB) kurulması için çalışmalara başlandı. Antalya Deniz Ticaret Odası ile Manavgat Ticaret ve

Dünyab>Manavgat'a "yat organize sanayi bölgesi" (yat OSB) kurulması için çalışmalara başlandı.

Antalya Deniz Ticaret Odası ile Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, Yat Yapım, Çekek, Bakım ve Onarım Organize Sanayi Bölgesi'ni kurmak için harekete geçti. Manavgat Irmağı'nın kenarında yapılması düşünülen denizcilik organiza sanayi bölgesi ile bölgede sayıları her geçen gün artan yerli ve yabancı yatlara bakım ve onarım hizmeti verilmesi planlanıyor.
TOBB Deniz Ticaret Odaları Konsey Üyesi ve Antalya Deniz Ticaret Odası Başkanı Hüsnü Çöllü, maksimum 30 metre civarındaki yatlara hizmet verilmesinin planlandığı yat OSB için bakanlık ve belediye ile temasta olduklarını, projenin gerçekleşmesi halinde Antalya ve Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Antalya bölgesinde halen aktif durumdaki Park Kemer, Antalya Setur ve Finike Setur ve Kaleiçi marinalarının yanı sıra, Alanya, Gazipaşa ve Kaş Bucak marinasının hizmete girmesiyle, yat turizminde ciddi bir artış olacağını belirten Çöllü, "Bölgede artık yat bağlamadan ziyade, yat bakım ve onarımına ağırlık verilmesi gerekiyor" dedi.

Antalya bölgesinde charter yapan mavi tura çıkan kamaralı teknelerin yanı sıra, Manavgat Irmağı'nda ve Kemer'de yıl boyunca günü birlik yolcu taşıyan yüzlerce teknenin turizme hizmet verdiğini kaydeden Çöllü, tekne sahiplerinin gerek bakım ve onarım gerekse yeni yatırım yapmakta çok zorlandığını söyledi.

Bakanlığa sunuldu

Kurulması planlanan Denizcilik Organize Sanayi Bölgesi'nin bu tekneler için de önemli bir hizmeti yerine getireceğini vurgulayan Çöllü, şöyle konuştu:

"Sıkıntılı geçen sezonlarda bunların kışlama problemi, barınma problemi, bakımı gündeme geliyor. Çünkü marinalardaki tarifeler yüksek kalıyor. Bir de artık tekneler büyüdü, marinaların havuzları bu tekneleri almaya müsait değil. Biz bu nedenle Manavgat'ta Yat Yapım, Çekek, Bakım ve Onarım Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını gündeme getirdik. Türkiye'de böyle bir organize sanayi bölgesi yok. Niye tamirciler organize sanayi siteleri kuruyor da, denizcilerin yok? Bodrum'da İçmeler mevkiinde, Marmaris'te Bozburun mevkiinde bu tür teknelerin yapıldığı, onarıldığı yerler var. Ancak bunun Manavgat Irmağı içinde çevreye zarar vermeden daha organize bir şekilde yapılabileceğini düşünüyoruz. Maksimum 30 metre civarındaki yatlara hizmet verilmesini planlıyoruz. Önerimizi ilgili bakanlığa sunduk."

http://www.yapi.com.tr/haberler/manavgatta-yat-osb-icin-harekete-gecildi_5496.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!