Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Manisa’ya Vestel City

Manisa OSB’de Kurulan Vestel City Törenle Açıldı

Vestel'in Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 750 bin metrekare açık alan içinde 400 bin metrekare toplam kapalı alana kurduğu Vestel City’nin açılı

Ticaret
2


b>Vestel'in Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 750 bin metrekare açık alan içinde 400 bin metrekare toplam kapalı alana kurduğu Vestel City’nin açılışı Başbakan Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı.

Açılışta ayrıca Vestel’in 4 milyon kapasiteli High-end TV, 1.5 milyon adet kapasiteli çamaşır makinesi fabrikasının resmi açılışı yapılırken, 1.5 milyon kapasiteli bir de bulaşık makinesi fabrikasının temeli atıldı.

Vestel City’de Vestel markalı dijital teknoloji ile, TV, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve klima üretilecek.

750 bin metrekare açık alan içinde 400 bin metrekare kapalı alana sahip Vestel City, yan sanayilerle birtlikte yaklaşık 100 bin kişiye istihtam sağlayacak.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1994 yılında Vestel’i Zorlu Grubu bünyesine aldıklarında yıllık 1 milyon adet TV üretim hedefi koyduklarını anımsatarak, "Bu hedef, büyük hayalimizin bir parçasıydı. Bugün açılışını yapacağımız fabrikalarımız sayesinde bu rakamlar son derece sembolik kaldı. 2005 yılı hedefimiz 30 miyon adet cihaz üretmek ve 3 milyor dolar ihracat gerçekleştirmek" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını hatırlatan Zorlu, “Başbakanımız Sayın Erdoğan, bir konuşmasında ‘Hayalim her Türk vatandaşını iş sahibi yapmak’ demişti. Bugün Vestel City 100’e yakın yan sanayi ile beraber toplam 100 bin kişiye dolaylı iş imkanı sağlayacaktır. Vestel City 80. Cumhuriyet yılımızda ülkemize kurumuza ailemize geleceğe 50. yıl aramağanımızdır" dedi.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömel Yüngül de Vestel City’deki fabrikalarını ve bu fabrikada üretilen ürünlerin tamamının Türk mühendisleri tarafından üretildiğine işaret ederek şunları söyledi:

"Vestel’in bugün açılacak High-End TV fabrikasıyla birlikte 12 milyon adetlik televizyon kapasitesine ulaşacacağız, şu an 12 milyon adetlik kapasite ile her 2.5 saniyede bir TV üretiyoruz, 2005 yılında TV üretim adedimizi de 15 milyon adete taşıyacağız" dedi. Yüngül, çamaşır makinesi fabrikalarının da kişi başına düşen ürün sayısı ile alanında dünyanın en verimli fabrikası olduğunu kaydetti.

Yüngül, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Vestel üretim tesislerinden oluşan Vestel City’nin, 400 bin metrekare kapalı alana ve tamamlandığında yarım milyar dolarlık yatırım değerine sahip olacak bir "fabrikalar kampüsü" olduğunu dile getirdi.

"Biz, dijital teknolojiye sahip elektronik ve beyaz eşya üretimleri yaptığımız Vestel City’yi Türkiye’nin Ar-Ge ve teknoloji üssü olarak görüyoruz" diyen Yüngül, son teknolojiye sahip tezgahlar ve esnek üretim sistemleri kullanıldığını belirtti.

2000 yılı Şubat ayında üretime başlayan klima fabrikasının da, halen alanında Türkiye ihracatının yüzde 60’ını sağladığını dile getiren Yüngül, yapılan tevsi yatırımlar sonrasında yıllık 500 bin set üretim kapasitesi ile de Türkiye pazarının tamamını karşılayabilecek hacime sahip olduğunu ve bu tesisten 60 milyon dolarlık ihracat beklediklerini kaydetti.

Vestel City’deki bir başka fabrika olan ve 1999 yılı Haziran ayından beri hizmet veren buzdolabı fabrikası ile ilgili olarak da bugüne kadar 200 milyon dolarlık yatırım yapılan fabrikada yıllık 2 milyon 400 bin adetlik kapasiteye ulaşıldığını, bu fabrikadan ise yılda 300 milyon dolar ihracat hedeflediklerini belirtti.

Son olarak temeli bugün atılan bulaşık makinesi fabrikası 1,5 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip olacağını, 2004 yılı sonunda devreye gireceğini söyledi. Yine son teknolojiye sahip tezgahlar, esnek üretim sistemleri ile kurulan bulaşık makinesi fabrikası için 65 milyon dolar yatırım planlandığını ve yine bu fabrikadan 230 milyon dolar ihracat gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Yüngül, 2002 yılında 1 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye lideri olduklarını belirterek, bu yıl sadece televizyon ihracatı ile 1 milyar doları aşacaklarını, 2004 yılında toplam 2 milyar dolar ihracat hedeflediklerini kaydetti. Yüngül, 2005 yılında ise 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Bulaşık makinesi fabrikasının temeli atılacak Vestel City açılış töreniyle birlikte temeli atılacak olan ve teknoloji kentinin yeni üyesi olan bulaşık makinesi fabrikası ise 1 milyon 500 bin adetlik yıllık üretim kapasitesine sahip. 2004 yılı sonunda üretime başlayacak fabrikada, son teknolojiye sahip esnek üretim sistemleri kullanılacak. Bulaşık makinesi fabrikası için 65 milyon dolarlık yatırım öngörülüyor ve fabrikadan yıllık 230 milyon dolarlık ihracat geliri elde edilmesi hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/manisa-osbde-kurulan-vestel-city-torenle-acildi_6970.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • 4 yıl önce klimanızı satın aldım bu güne dek sadece soğutma amaclı kullandım ilk kez bu yıl 10 metrekare bir odayı ısıtmak için kullanmak istedim ama bırakın 10 mk 1 mk'yi ısıtmaz. bu milletin havaya atılacak parası yok o kadar zor şartlarda yaşıyoruz ki bari siz tüketicileri mağdur etmeyin. bu klimayı sıcak soğuk klima diye üretmeye ve piyasaya sürmeye utanmadınız mı? biliyorum ki bu yazıyı da diğerleri gibi dikkate almıycaksınız sadece gülüp geçeceksiniz ama önemli değil ben en azından içimi döktüm ve bu siteye girip okuyan tek bir tüketici bile olsa onu sizin ürünlerinizi almaktan caydıracam bu da yeter. zannetmeyin ki servis çağırıp göstermedim. YANITLA
  • Regal marka 18.000 btu'luk klimanın motorundan çektiğimizi hiçbir şeyden çekmedik. Kullanamıyoruz çünkü karşı bina gürültüsünden rahatsız. Geçen yaz beş defa servis geldi. Üç yıl önce bir milyar elli milyona aldım, az para mı? Motoruna uçak motoru mu koydunuz yoksa? Yetkililerin derhal ilgilenmesini istiyorum, daha garantisi devam ediyor. elif.cagan@hotmail.com YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!