Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mankenler Hasankeyf için Suda

Doğa Derneği, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni yok edecek Ilısu Barajı’nda ısrar eden Türkiye, Avusturya ve İsviçre’yi bu ülkeleri temsil eden mankenlerin kafasını Hasankeyf’te Dicle’nin sularına gömerek protesto etti.

yapi.com.tr
1 Mankenler Hasankeyf için Suda

Doğa Derneği, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni yok edecek Ilısu Barajı’nda ısrar eden Türkiye, Avusturya ve İsviçre’yi bu ülkeleri temsil eden mankenlerin kafasını Hasankeyf’te Dicle’nin sularına gömerek protesto etti. Yapılan açıklamada, UNESCO’nun 10 dünya mirası kriterinden 9’unu karşılayan Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni yok edecek Ilısu Barajı’nda ısrar eden ülkelerin kafalarını suyun içinden çıkararak Hasankeyf’e hak ettiği evrensel değeri vermeleri talep edildi. Ilısu projesinin hiçbir uluslararası standardı karşılamadığı gerekçesiyle önceki hafta Alman basınında Almanya’nın projeden desteğini çekeceği haberleri yer aldı ve bu haberler yetkililer tarafından tekzip edilmedi.

Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin doğal ve kültürel değerini ortaya koyan bilimsel raporlara karşın Türkiye ile birlikte İsviçre ve Avusturya’nın gerçekleri görmezden gelmeye devam ettiğini belirten Hasankeyf Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk, “Bu ülkelerin de artık kafalarını suyun içinden çıkararak Hasankeyf’e başka bir gözle bakmalarını ve Hasankeyf’in de içinde yer aldığı Dicle Vadisi’nin değerini görmelerini istiyoruz” dedi.

Piramitlerin 3 kriterle, Çin Seddi’nin 5 kriterle, Taç Mahal’in 1 kriterle UNESCO Dünya Miras Alanı listesine girdiğinin altını çizen Ertürk, “En az 10 bin yıllık geçmişi ve küresel ölçekte nesli tehlike altındaki canlı türleri ile dünyanın en özel alanlarından biri olan Hasankeyf karşıladığı 9 kriterle bu listeye girerek  tüm dünya için cazibe merkezi olmayı fazlasıyla hak ediyor. Türkiye bu eski projeyi uygulama inadından vazgeçmeli ve var olduğu günden bugüne ayakta duran Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni koruyup, gelecek nesillere aktararak, uluslararası bir ilke imza atmalıdır ” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mankenler-hasankeyf-icin-suda_70355.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Ülkemizde Güneş enerjisi gibi bir imkan var iken, buraya harcanacak para ile güneş enerjisi sistemlerini ucuz üretecek fabrikalar kurulsa, herkes kendi elektriğini kendisi üretse olmaz mı acaba? Doğa kaybolursa asla geri gelmez. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!