Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Manzara için Komşularını Mahkemeye Verdi

İstanbul Boğazı, doğal yapısıyla dünyanın en güzel yerleri arasında yer almasına rağmen kıyı şeridindeki çarpık ve kaçak yapılaşmaya yıllardır çözüm bulunamıyor.

Zaman Gazetesi/Önder DELİGÖZstanbul Boğazı, doğal yapısıyla dünyanın en güzel yerleri arasında yer almasına rağmen kıyı şeridindeki çarpık ve kaçak yapılaşmaya yıllardır çözüm bulunamıyor.

Hem manzarası hem de yerleşim alanı itibarıyla Boğaz'ın dikkat çekici noktalarından birinde bulunan Üsküdar Salacak Villaları bugünlerde ilginç bir davaya konu oldu. Abdurrahman Gölbaşı adlı villa sahibi, 'kaçak kat çıktıkları ve evinin manzarasını kapattıkları iddiasıyla' komşularını mahkemeye verdi.

Yeşil ve tarihî alanların korunmasının yanı sıra çarpık yapılaşmanın giderilmesi için çaba sarf edilen İstanbul Boğazı, ilginç davalara da sahne olabiliyor. Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre yönetilen sitede 12 villa, bir de tarihî bina bulunuyor. Komşularının villalarına kaçak teras kat yaptığını öne süren Gölbaşı, inşaatların projeye aykırılıklarının Kat Mülkiyeti Kanunu ve Boğaziçi Kanunu'na dayanarak tespit edilmesi ve eski haline getirilmesini istiyor. Dava dilekçesinde Boğaz'a nazır güzel bir yer olması nedeniyle söz konusu siteden villa aldığını belirten Gölbaşı, "Ancak bu dünyanın en güzel yerine mimari projeye aykırı kaçak teras katlar yapılmıştır." ifadelerini kullandı. Gölbaşı, kaçak teras katların mülkiyet hakkına zarar verdiği gibi kamu düzenine aykırı olduğunu da ileri sürdü.

Projeye aykırılıkların varlığından tapu müdürlüğü ve belediyede yaptığı araştırmalar sonucunda haberdar olduğunu belirten Gölbaşı, dilekçesinde ayrıca şu ifadelere yer verdi: "Ayrıca yaptığımız harici araştırmaya göre söz konusu yerlerin projeye aykırılıkları ilgili belediye tarafından da tespit edilmiştir. Hatta bu yerlerle ilgili ceza kesilmiş ve yıkım kararı verilmiştir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/manzara-icin-komsularini-mahkemeye-verdi_55369.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!