Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Mardin UNESCO Yolunda...

Mardin Kültürel Peyzaj Alanındaki Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

Mardin'in bir süre önce Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO) 'Dünya Mirası Geçici Listesine' alınmasının ardından Mardin Kültürel Peyzaj Alanındaki çok sayıdaki tarihi mekanda 'Tarihi Dönüşüm Projesi' adı altında başlatılan restorasyon çalışmaları hızlandırıldı.

yapi.com.tr / AA
Mardin Kültürel Peyzaj Alanındaki Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

Mardin'in bir süre önce Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) 'Dünya Mirası Geçici Listesine' alınmasının ardından Mardin Kültürel Peyzaj Alanındaki çok sayıdaki tarihi mekanda 'Tarihi Dönüşüm Projesi' adı altında başlatılan restorasyon çalışmaları hızlandırıldı. Mardin'in 'turizm' ile kalkınmasını amaçladıklarını vurgulayan Mardin Valisi Turhan Ayvaz, ''Tüm kültürlere ait eserleri onarıyoruz. Mardin'in eski görünümüne kavuşmasını istiyoruz. Bu alanda görünümü bozan 700 bina yıkılacak. Tarihi Dönüşüm Projesi tamamlandığında Mardin, 100 yıl önceki görünüme kavuşacak. Bu sayede yıllık 1 milyon olan ziyaretçi sayısı 5 milyona yükselecek'' dedi.
    
Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ise Dicle ve Fırat nehirlerinin arasında yer alan Mardin'in doğal yapısı ile insan etkileşimi sonucu ortaya çıkan taş mimarisinin benzersiz olduğunu belirterek, Ortaçağ kenti görünümüyle Mardin Kültürel Peyzaj Alanının, UNESCO Dünya Miras Listesine önerileceğini söyledi. Mardin'in Dünya Mirası Listesine alınması durumunda sahip olduğu tarihi güzelliklerin korunacağını ve bunun sonucunda gelen turist sayısında çok büyük artış olacağını ifade eden Ayanoğlu, şöyle konuştu:
    
''UNESCO Dünya Mirası Listesine girmek uzun bir süreci kapsıyor. Bunun için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Yaklaşık 7 yıl önce Dünya Mirası Listesine girmek için bir başvuru yapılmıştı. Ancak eksiklikler nedeniyle talebin reddedilme ihtimali olması nedeniyle daha sonra bu başvuru geri çekildi. Şu anda o eksiklerin giderilmesi için büyük çaba gösteriyoruz.
    
Ayrıca tarihi kentin lazerli taramasını ve rölövesini çıkarılıyor. Bu çalışma 2012 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflendi. Bugüne kadar yüzde 40'tan fazla lazer taraması ve yüzde 30'dan fazla rölövesi çıkartıldı. Bu çalışma sayesinde şehir yıkılacak olsa dahi şehri yeniden olduğu gibi kurma şansınsa sahip olursunuz. 2012'nin sonuna kadar lazer taraması ve rölöve çalışması tamamlanacak. Kolay bir çalışma değil. Bu şehri UNESCO'ya taşımak gerekiyorsa şehrin alt yapısı bitmesi gerekiyor. Rölövenin ve imar planın tamamlanması gerekiyor. Amacımız hedefimiz Mardin'i UNESCO'nun Dünya Miras Listesine taşıyabilmektir. Bunu başaracağız. Mardin yakın bir tarihte bu listede yer alacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.''

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/mardin-kulturel-peyzaj-alanindaki-restorasyon-calismalari-suruyor_88783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!