Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mardin UNESCO Yolunda...

Mardin'de Tarihi Dönüşüm ve Sürdürülebilir Turizm projeleriyle beton yapıların yıkılması, iş yerlerinin dış cephelerinin tek tip hale getirilmesi planlanıyor.

yapi.com.tr/AA
Mardin UNESCO Yolunda...

Farklı medeniyetleri bünyesinde barındıran ve binlerce yıllık geçmişe sahip Mardin'in, Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'ne alınması için çalışmalar devam ediyor. 

Mardin'de Tarihi Dönüşüm Projesi ile beton yapıların yıkımı, Sürdürülebilir Turizm Projesi'yle de iş yerlerinin cepheleri tek tip hale getirilerek kentin eski görünüme kavuşturulması planlanıyor. İki proje kapsamında şu ana kadar tespit edilen 655 betonarme binadan 150'si yıkıldı. Kent merkezinde 640 iş yerinin de tek tip cephe çalışmaları sürüyor. 

Vali Ahmet Cengiz,

Mardin'in kültür varlıkları açısından dünyada nadir kentlerinden biri olduğunu, ilin soyut ve somut kültürel varlıklarıyla paha biçilmez bir konumda bulunduğunu söyledi. Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında kent merkezinde bulunan esnafların karşılık almadan iş yerlerinin cephelerini sağlıklaştırdığını dile getiren Cengiz, şöyle dedi: "Mardin'de turizmi bir bütün olarak ele alıyoruz. Hem kültür turizmi açısından hem kongre turizmi açısından hem de inanç turizmi olarak. Tabi inanç turizminin çok sayıda destinasyonu var. Kiliseler, medreseler, camiler, biraz daha tanıtılabilir anlamında çalışmalar yapıyoruz. Sürdürülebilir Turizm Projesi'nde mesafe katettik. Kent merkezinde 640 dükkanı proje kapsamında tek tip cephe haline getiriyoruz. Bütün giderler, yapılan çalışmalar proje tarafından karşılanıyor." 

Cengiz, bu çalışmaların dışında kenti markalaştırma çalışmalarının da devam ettiğini, yeni bir turizm logosu, slogan, reklam ve tanıtım çalışmalarının yapılacağını belirterek "Bu çalışmaların sonunda Mardin'in UNESCO'ya adaylığı noktasında epey bir mesafe katedilmiş olacak" diye konuştu. Hedeflerinin Mardin'i özüne dönüştürmek olduğunu kaydeden Cengiz, bunun çok yönlü kollektif çalışmayla olacağını belirtti. 

Projelerde Bakanlığın ciddi katkılarının bulunduğunu ifade eden Cengiz, projeleri Mardin'in özüne döndürülmesi çalışmaları olarak adlandırdığını vurguladı. "Bu çalışmalar bittikten sonra UNESCO'ya adaylık konusunda ilimiz ilçeleriyle beraber ciddi bir mesafe kat etmiş olacak. Umarım sınavı geçeceğiz" diyen Cengiz, tarihi Mardin'de binaların yıkılması için TOKİ konutlarının bitmesinin beklendiğini, binaların daha sonra peyderpey yıkılacağını bildirdi. 

Cengiz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İdeal olanı 4 binden fazla binanın yıkılması. Yıkım çalışmaları peyderpey devam ediyor. Tabi komple bütün binaların yıkılması teknik olarak mümkün değil. Önce Kentsel Dönüşüm Projesi tarafından devam eden projeler var." 

Kente gezmeye gelen inşaat mühendisi Ömer Arslan ise Mardin'in otantik bir yapıya bürünmeye başladığını dile getirdi. 

Burada yapılan çalışmalarla kentin gerçekten tarihi bir şehir olduğunun ortaya koyulduğunu belirten Arslan, "Kentte özellikle tarihi dokunun ortaya çıkarılması çok önemli. Daha güzel olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mardin-unesco-yolunda-_120593.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!