Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mardin'e Yeni Vizyon

Üç din için de önemli bir merkez olan Mardin'i "marka" haline getirmek amacıyla düğmeye basıldı. Boyanan tarihi kapılar orijinaline dönüştürülecek, kapı tokmakları bile elden geçirilecek. Mardin kalesi de restore edilecek.

Sabah Gazetesi
Mardin'e Yeni Vizyon

Üç din için de önemli bir merkez olan Mardin'i "marka" haline getirmek amacıyla düğmeye basıldı. Boyanan tarihi kapılar orijinaline dönüştürülecek, kapı tokmakları bile elden geçirilecek. Mardin kalesi de restore edilecek.

Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler açısından önemli bir merkez olan Mardin'i, Kudüs gibi "etki kenti" haline getirmek için özel bir çalışma yürütülüyor. Çalışma kapsamında, "Mardin Türkiye'nin ruhudur" yaklaşımından hareketle "4T" vizyonu oluşturuldu. Tarihsel Dönüşüm, Turizm, Ticaret ve Tarım projeleri birbirini tamamlayan halkalar biçimde işletilecek. AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin'e büyük önem verdiğine dikkat çekerek, Tarihsel Dönüşüm Projesi'nin ilk adımının 2007 yılındaki genel seçimler sonrasında atıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'dan Ankara'ya dönüşünde kendisini uçağa davet ettiğini anlatan Yüksel, "Uçakta, Mardin'in gelecekteki vizyonuyla ilgili konuştuk. Bu süreçte Mardin'de Kentsel Dönüşüm Projesi devreye girdi. Sokak ıslah çalışmaları kapsamında ilk etapta kent, yıkılması gereken kaçak binalar ve iş yerlerinden arındırıldı. Ayrıca kent, turistlerin şikâyetlerine konu olan çöp yığınlarından kurtarıldı" bilgisini verdi.

Çöp yığını kaldırıldı

Diğer yandan Tarihsel Dönüşüm Projesi, Başbakan Erdoğan tarafından TBMM Genel Kurulu'nda yapılan bütçe görüşmeleri sırasında da "Mardin'de tam iki yüz on sekiz yıldır onarılmayan, tamir edilmeyen tarihi kaleyi biz şu anda tamir etmeye başladık" sözleriyle gündeme getirildi.

570 bina tamamen yıkılacak 860'ı kısmen

Tarihsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan tespit ve değerleme çalışmalarında yaklaşık 4 bin 760 yapı incelendi. Bir bütün olarak ele alınacak proje kapsamında atılacak adımlar şöyle:

* Gerçek boyanın üstüne çekilen sıvalar ve boyanan kapılar orijinal hallerine uygun hale getirilecek.
* Kapı tokmakları restorasyondan geçecek.
* 570 bina tamamen yıkılacak, 860 bina ise kısmen yıkılacak. 
* Bin 430 adet yapı ve bunların maliki olarak hisseliler dahil 1755 kişi ile uzlaşma sağlandıktan sonra yıkım işlemleri yapılacak.
* Tamamı yıkılacak 570 yapıya ait kıymet takdir bedeli 49 milyon 517 bin 780 TL... Bir bölümü yıkılacak 860 yapıya ait kıymet takdir bedeli ise 38 milyon 796 bin 244 TL...
* Mardin, kültür turizmi açısından Venedik, Kudüs, Kordaba gibi kendini pazarlayan marka bir kent haline dönüştürülecek.
* 218 yıl sonra ilk kez Mardin kalesi restore edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mardine-yeni-vizyon_84728.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!