Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Markaya Özel' Belediye İhalesine KİK'ten Geçit Yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret AŞ (İSTAÇ) ‘markaya özel' ihale gerçekleştirdi. İhaleye katılan firmaların itirazı üzerine, İSTAÇ'ın markaya özel ihalesi resmi olarak belgelendi. Kamu İhale Kurumu, İSTAÇ'ın personel taşıma ihalesi için hazırladığı şartnamenin "Volkswagen Crafter 2.5 TDI 109 PS"

Referans Gazetesi
'Markaya Özel' Belediye İhalesine KİK'ten Geçit Yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret AŞ (İSTAÇ) ‘markaya özel' ihale gerçekleştirdi. İhaleye katılan firmaların itirazı üzerine, İSTAÇ'ın markaya özel ihalesi resmi olarak belgelendi. Kamu İhale Kurumu, İSTAÇ'ın personel taşıma ihalesi için hazırladığı şartnamenin "Volkswagen Crafter 2.5 TDI 109 PS" modelini işaret ettiğini belirledi ve ihaleyi oy birliğiyle iptal etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İstanbul Çevre Koruma ve Atık Madde Değerlendirme AŞ (İSTAÇ) Nisan ayında personel taşıma işi için ihaleye çıktı. Ancak açılan ihalede şartlar katılımcı firmalardan birinin dikkatini çekince, konu Kamu İhale Kurumu'nun gündemine taşındı. İhaleye itiraz eden firma, ihale şartnamesinde belli bir marka ve modelin tercih edildiğini belirterek KİK'ten ihaleyi durdurmasını istedi.
 
Tek marka, tek model

KİK'in yaptığı değerlendirme şikayetin haklı olduğunu gösterdi. Yapılan incelemeye göre, şartnamede, "servis koltukları, ABS, ASR fren sistemleri, dingil mesafesi, motor bilgileriyle ilgili konulan şartlar" ihaleye katılımı daraltıcı nitelikte oldu. "Şartnamede verilen teknik istemlere baz oluşturduğu görülen özelliklerin ‘Volkswagen Crafter 2.5 TDI 109 PS' aracının özellikleriyle birebir örtüştüğü görülmektedir" ifadesi KİK'in incelemesinde yer aldı. Silindir sayısının dahi şartnamede tekil bir değer olarak verildiği belirtilen şartnamede "Benzer ticari araçlarda 5 silindir motor kullanımı yaygın olmayan istisnai bir durumdur" denildi.

KİK, ihaleye katılanlardan istenilen şartların Volkswagen'in belli bir modelini işaret ettiğini sonuç kararında da teyit etti. Bu durumun da Kamu İhale Yasası'ndaki "Şartnamelerde belli bir marka, model, patent, menşei, kaynak veya ürün belirtilemez ve belirli bir marka veya modele yönelik özellik ve tanımlamalara yer verilmeyecektir" bölümüne aykırı olduğunu belirten kurul, ihaleyi oybirliğiyle iptal etti. Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül ise, şehir dışında olduğu için kurul toplantısına katılamadı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/markaya-ozel-belediye-ihalesine-kikten-gecit-yok_80491.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!