Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Marmara Gölü’nün Kurumasına İzin Vermeyeceğiz”

Akhisar Çevre Derneği Başkanı Erdan Boşnak, tarıma can suyu veren, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yaptığı bilinen Marmara Gölü’nde su seviyesi 40 cm'ye düştüğünü söyledi.

yapi.com.tr
“Marmara Gölü’nün Kurumasına İzin Vermeyeceğiz”

Akhisar Çevre Derneği ve Salihli Çevre Derneği, Gölmarmara'nın kurumasına dikkat çekmek için basın açıklaması düzenledi. Marmara Gölü’nde düzenlenen basın açıklamasına Akhisar, Salihli, Gölmarmara ve Ahmetli’den çeşitli odalar ve demokratik kitle örgütleri ile vatandaşlar katıldı.

BirGün’de yer alan habere göre; Akhisar Çevre Derneği Başkanı Erdan Boşnak, tarıma can suyu veren, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yaptığı bilinen Marmara Gölü’nde su seviyesi 40 cm ye düştüğünü söyledi.

Marmara Gölü’nün yanlış politikalar yüzünden kuruduğunu dikkat çeken Boşnak, “Gölün çevresindeki çok geniş düzlükler, pek çok yatırımcının iştahını kabartmaktadır. Gediz’in suyu aşırı kirlenmiştir. Gediz’den göle su veren regülatörler artık kullanılmamaktadır. Onun yerine, Gümüşçay Deresi üzerine HES yapılarak suları gasp edilmiştir. Marmara gölünü besleyen Gördes Çayı’nın (Kum çay) suları Gördes barajında tutulmakta, buradan Marmara Gölüne su verilmemektedir. Gediz ovasında, Biyogaz tesisi gibi birçok tesis kurulmakta, havzanın suları Marmara gölüne verilmek yerine bu kirli sanayilere tahsis edilmektedir.” dedi.

Marmara Gölü daha fazla kurumadan, bir an önce göle hayat veren Kum çayı ve regülatörlerin sularını yeniden Marmara Gölü’ne akıtılmasını isteyen Boşnak, “Çiftçilik ve balıkçılıkla geçimini sağlayan binlerce insanın, sayıları 20.000 den fazla yüzlerce tür kuşun, endemik balıkların çığlıklarına kulak verin. Ekolojik denge için büyük önem taşıyan Marmara gölüne gereken önemi verin, onu hayata döndürün. Yarın çok geç olacak, Marmara Gölü can çekişiyor, seyirci kalmayın, görevinizi yapın.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-golunun-kurumasina-izin-vermeyecegiz_184242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!