Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Marmara Üniversitesi Kampüsü Ranta Açıldı

Nişantaşı’ndaki Marmara Üniversitesi arazisine rezidans ve AVM yapılacak. Tarihi sit alanı içinde yer alan kampüsün 26 dönümlük arazisinin imar planı Çevre Bakanlığı tarafından konut ve ticari birimler yapılmak üzere değiştirildi.

yapi.com.tr
Marmara Üniversitesi Kampüsü Ranta Açıldı

Sözcü'de yer alan habere göre; İstanbul'da yıllardır taşınması gündemde olan Marmara Üniversitesi'nin İletişim ve Diş Hekimliği fakültelerinin bulunduğu Nişantaşı Kampüsü için düğmeye basıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'un en pahalı noktalarından Nişantaşı Teşvikiye semtinde ve Ihlamur Kasrı'nın tarihi sit alanı sınırları içinde kalan kampüs için yeni bir plan hazırlayıp askıya çıkardı.

'Riskli yapı' kapsamına alındı
Plan açıklama raporunda 2016 yılında Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Marmara Üniversitesi ve TOKİ tarafından imzalanan protokolde Marmara Üniversitesi mülkiyetinde yer alan Şişli Teşvikiye Mahallesi 405 ada 9, 14 ve 102 parsellerin TOKİ'ye devredildiği belirtildi. Protokol kapsamında dağınık halde bulunan Marmara Üniversitesi yerleşkelerinin bir araya getirilmesi amacıyla Maltepe Küçükyalı'daki Orgeneral Kenan Evren Kışlası arazisinin, Marmara Üniversitesi'ne devredildiği hatırlatıldı. Üniversite kampüsünün taşınması ile birlikte atıl hale gelecek ve “Riskli Yapı” kapsamına alınan yapılara yönelik planlama çalışması yapıldığı ifade edildi.

 
Yeşil alan düzenlemesi yapıldı
Eğitim, öğretim, araştırma ve savunmaya yönelik belirlenen politikaların kamu finansmanının sağlanabilmesi amacıyla hazırlanan plan doğrultusunda arazideki “Üniversite Alanı” fonksiyonu kaldırılarak “Ticaret+Konut” ve “Park” fonksiyonları getirildi. Emsale konu inşaat alanı 26 bin 887 metrekare oldu. Arazinin bitişiğinde Ihlamur Kasrı Doğal ve Tarihi Sit Alanı bulunması nedeniyle yeşil alan düzenlemesi yapıldı.

14 dönüme konut gelecek
Hazırlanan yeni plana göre alanın yüzde 58'i yani 14 bin 245 metrekaresi “ticaret ve konut”, yüzde 36'sına denk gelen 8 bin 856 metrekarelik bölümü park ve yeşil alan olarak düzenlendi. Arazinin yüzde 5.90'lık bölümü de ticaret alanı olarak tanımlandı. Konut ve ticaret alanında yapılacak binaların kat sayısı 10, ticaret alanındaki yükseklik sınırı da 5 kat olarak belirlendi. Planlama alanının nüfusu da 691 kişi olarak saptandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-universitesi-kampusu-ranta-acildi_163257.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!