Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Marmaray, 2007'de Bitecek

İstanbul'da kurulacak olan ''Marmaray'' demiryolu tüp geçişi sondaj çalışmalarına başlanacak. DLH Genel Müdürlüğü'nce yürütülen ve Japon Uluslararası

Hürriyetstanbul'da kurulacak olan ''Marmaray'' demiryolu tüp geçişi sondaj çalışmalarına başlanacak. DLH Genel Müdürlüğü'nce yürütülen ve Japon Uluslararası Kredi kuruluşu JBIC'ın finansman desteği sağlanan ''Marmaray'' projesi 2007 yılında tamamlanacak.

Kısa bir süre önce DPT'nin prjenin maliyetine vize verdiği ''Marmaray'' projesi için 1 katrilyon liralık harcama yapılacak. Finansmanın tamamı Japon kredilerinden karşılanacak.

SONDAJA

Sistemin yapımı öncesindeki en önemli etabını oluşturan Mühendislik ve Müşavirlik hizmetleri çalışmalarının ardından ilgili firma grubu Japon finansman kuruluşunun onayının alınmasının ardından İstanbul boğazında sismik çalışmalarını başlatacak.

Yapılacak sondaj çalışmalarında boğaz altındaki zemin araştırmalarının son verileri ayrıntıları ile belirlenecek. Türk-Japon ve İngiliz firma grubunca önümüdeki günlerde başlanması planlanan bu çalışmalar sonrasında 20 yıl önce yapılmış olan istanbul boğazı zeminindeki araştırmaların son verileri elde edilecek. Boğaz zemin etüdlerinin tamamlanmasıyla birlikte, tüp tünelin zeminden geçeceği kooridnaatlar da net olarak tespit edilecek.

İHALE SÜRECİ

Bu yıl içinde mühendislik ve kontrolörlük çalışmalarından sonra sistemin yapımı ile ilgili ihale süreci başlayacak. Ağırlıklı olarak Japon firmaların inşaat çalımalarında görev alacağı ''Marmaray'' sistemi kapsamında 70 kilometre uzunluğunda bir banliyö hattı, ilgili tünel sistemleri, istasyon inşaatları ve denizaltına inşa edilecek tüpgeçit yapımı da yeralacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-2007de-bitecek_851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!