Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray Ağustos’u Bekliyor

İstanbul’un iki yakasını tüp geçit ile biraraya getirecek Marmaray projesinin temeli 9 Mayıs’ta atıldı ama o günden bu güne inşaata tek kazma vurul

NTV-MSNBC
Marmaray Ağustos’u Bekliyor

b>İstanbul’un iki yakasını tüp geçit ile biraraya getirecek Marmaray projesinin temeli 9 Mayıs’ta atıldı ama o günden bu güne inşaata tek kazma vurulmadı.

Marmaray’ın inşaatının başlaması için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan arkeolojik kazı izninin çıkması ve bölgede bir kazı yapılması gerekiyor. Bu da proje kapsamındaki tünellerin kazısına en erken Ağustos ayında başlanabileceği anlamına geliyor.

İstanbul Metrosu Aksaray etabının inşaatı üç yerde tarihi eserler nedeniyle duraksayınca Marmaray projesinde de benzer sorunlar çıkmaması için bölgede inşaat öncesi bir arkeolojik kazı yapılması kararlaştırıldı.

KAZI İÇİN KOMİSYON KURULUYOR
Projenin koordinasyonunu yürüten Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü, kazı için Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvuruldu.
Kurul, temelin atıldığı 9 Mayıs tarihinden bu yana geçen süre içinde bu izni verdi ve ardından da kazıları denetleyecek bir komisyonun oluşturulmasını istedi.
Şimdi İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Arkeoloji Müzesi ve Anıtlar Kurulu uzmanlarından oluşacak “bir denetim komisyonu”nu oluşturma çalışmaları sürüyor.

ÜSKÜDAR, YENİKAPI, SİRKECİ, YEDİKULE
Komisyonun belirlenmesinin ardından önümüzdeki günlerde tüp geçit tünel hattının geçeceği Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci ve Yedikule’de, tarihi bulguların varlığını araştıracak arkeolojik kazı çalışmaları başlayacak.
Yetkililer bu kazıların yaklaşık 2 ila 3 ay arasında tamamlanacağını, dolayısıyla tünel kazılarına en erken Ağustos ayında başlanacağını belirtiyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-agustosu-bekliyor_13388.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!