Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray Çalışanlarının Ücretini Taşeron Patron Cebe İndirdi

Marmaray işçileri bir aydır Yenikapı şantiyesinin önünde emeklerinin hakkını almak için mücadele veriyor. Marmaray projesi kapsamında Ulaştırma Bakanlığı tarafından işçiler için ayrılan tahsisatın kendilerine verilmediğini söyleyen ve durumu bidirdikleri Bakanlık’tan hâlâ müfettiş beklediklerini belirten işçiler, emeklerinin nasıl sömürüldüğünü

Bir Gün Gazetesi
Marmaray Çalışanlarının Ücretini Taşeron Patron Cebe İndirdi

Marmaray işçileri bir aydır Yenikapı şantiyesinin önünde emeklerinin hakkını almak için mücadele veriyor. Marmaray projesi kapsamında Ulaştırma Bakanlığı tarafından işçiler için ayrılan tahsisatın kendilerine verilmediğini söyleyen ve durumu bidirdikleri Bakanlık’tan hâlâ müfettiş beklediklerini belirten işçiler, emeklerinin nasıl sömürüldüğünü BirGün’e anlattı.

‘6 Ay Boyunca Maaş Alamadık’

Şantiye’de bir sene önce çalışmaya başladığında Deniz Polat İnşaat’ın patronu Ziya Polat’ın kendisini aylık 1.000 TL maaş ve sigorta primlerinin tam ödenmesi vaadiyle Marmaray Şantiyesinde işe aldığını anlatan 40 yaşındaki 4 çocuk babası Cahit Çalışan: “Sadece 30 gün boyunca sigortamı yatırdılar sonra bir daha yatırmadılar.1 maaşımızı 3 parça ettikleri yetmezmiş gibi 6 ay boyunca maaş alamadık. Ulaştırma Bakanlığı Marmaray işçilerine kişi başına 86 TL vermesine rağmen patronlar bize ayrılmış bütçenin 50’sini kâr olarak ceplerine indirip bize bu paradan sadece 27.5 TL veriyorlardı. Aynı şekilde yemek için Ulaştırma Bakanlığı tarafından kişi başına verilen 5 TL’nin sadece 2 TL’sini bize ayırarak 3 TL’sini ceplerine atıyorlar” dedi.

‘Sigorta Primleri Ödenmiyor’

Bu durumu Ulaştırma Bakanına yardımcısı aracılığıyla ilettiklerini ve bakanlığın şantiyeye müfettiş yollanacağını belirtmesine rağmen hala müfettişlerin gelmesini beklediklerini belirten Çalışan, “ Deniz Polat inşaat patronları sadece bizi değil içerdeki tüm işçileri bu şekilde sömürüyor ama insanlar işini kaybetmemek için susuyor” diye konuştu. 5 senedir burada çalıştığını  anlatan direnişteki işçilerden 55 yaşındaki Sadık Satılmış, ihale Kargın taşeron şirketinden Deniz Polat’a devredildikten sonra maaşlarının 3 ay geçikmeli ve eksik yatırıldığına, sigorta primlerinin sadece 15-20 gün yatırılıp sonra bu ödemelerin durduğuna  ya da hiç ödenmediğine dikkat çekerek yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

İhaleyi Kazanana Kadar Ayıya Dayı

Marmara Projesi şantiyesinin 2004 kuruluşundan beri burada çalıştığını anlatan  45 yaşındaki 4 çocuk babası Şahin Fırat, Kargın inşaat taşeron firmasından çalıştıkları müddet boyunca maaşlarını düzenli olarak aldıklarını,sigorta primlerinin de yatırıldığını belirti. Ancak bu firma  ihaleyi kaybedip Deniz Polat İnşaatı işi aldığında başlarına gelmedik kalmadığını söyledi.

Son 5-6 ay boyunca hiç maaş alamadıklarını vurgulayan Fırat, “Bu uygulama üzerine şantiye’de 16 kez iş bırakma eylemi yaptık. Aramızdan seçilen temsilciler gidip patronla görüştüklerinde, ‘Biz bu ihaleyi alana kadar sesiniz çıkmasın; ihaleyi aldıktan sonra tüm maaşlar zamlı olarak ödenecek’ demelerine rağmen dalga geçer gibi ihaleyi kazandıktan sonra 1 TL zam yaptılar” diye açıkladı. Bu zaman zarfında sigortalarının da ödenmediğini belirten Fırat,”Biz Çalışma Bakanına gittik, valiye gittik, Meclis’e gittik, Ulaştırma Bakanına gittik ama hiçbir yerden ses çıkmadı” diye konuştu. Gasp edilen haklarını geri alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Fırat,”Netice alamazsak sesimizi duyurmak için Cumhurbaşkanına kadar gideceğiz” dedi. İş güvenceleri olmadan, primleri yatırılmadan sabah 8’den akşam 17’ye kadar çamurda çalıştırıldıklarını anlatan Rıfat Yeşilyurt, “ Bize verdikleri yağmurluk ve botların parasını bile maaşımızdan kesiyorlardı. Biz bunlara çok tolerans gösterdik gerçekten” dedi.

‘3 Senedir Kandırıyorlar’

2007 yılından beri Marmaray şantiyesinde çalıştığını belirten Sakir İnce, Deniz Polat İnşaatın patronu Ziya Polat’ın 'İşçilere yüzde 5 zam yaptım kabul etmediler' iddiasını yalanlayarak, “3 seneden beri zam yapacağız diye bizi kandırdılar. Hem maaşlarımızı kestiler hem sigortalarımızı ödemediler hem de tüm verdikleri vaatlerin tersine, değil yüzde 5 zam yapmak adeta dalga geçer gibi sadece 1 TL zam yaptılar, bizim emeğimizle oynadılar” dedi. Bu zammı bize ‘Kabul eden eder, etmeyen ise kapı dışarı olur’ diyerek tehditle kabul ettirmeye çalıştırdıklarına da dikkat çeken İnce, 6 çocuk okuttuğunu belirterek “Çocuklara harçlık veremediğim için okulu bırakmak durumuna geldiler. Biz sadece ücretimizi istiyoruz kârları onların olsun” dedi.

‘Okuma Yazma Bilmeyenler Kandırıldı’

Bugüne kadar sendikanın ne olduğunu bilmedikleri için bu  uygulamalara maruz kaldıklarını anlatan 29 yaşındaki üç çocuk babası Mikail Özkan, “Direnişe başlamadan önce okuma yazma bilmeyen işçi arkadaşlarımıza içeride alacakları kalmadığını beyan eden iş feshi kağıtları imzalatmış patron. Bize destek için Tekstil-Sen sendikasından insanlar geldi ve bizi haklarımız hakkında bilgilendirdiler sağolsunlar. Sonradan öğrendik ki bazı arkadaşlarımızı oyuna getirmişler ve Deniz Polat İnşaat patronunu İş mahkemesine verdik” diye konuştu.

İlk defa böyle bir direniş içersinde olduğunu belirten işçilerin en genci 24 yaşındaki Özbek Yavuz,” Biz burada yağmur çamur demeden ağır taşları taşıyarak çalışıyorduk. Hem buralara milyarlarca liralık jeep’lerle geliyorlar, hem de bize paraları olmadığı için maaş ödeyemediklerini söylüyorlar” şeklinde konuştu.


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-calisanlarinin-ucretini-taseron-patron-cebe-indirdi-_76835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!