Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray İçin Teklif Süreci Başladı

Boğaz Demiryolu Tüp Geçiş-Gebze Halkalı Yüzeysel Metro Projesi’nin ilk etabını oluşturan Boğaz Tüp Geçiş ihalesine gelen teklifler açıldı. İki

NTV-MSNBCb>Boğaz Demiryolu Tüp Geçiş-Gebze Halkalı Yüzeysel Metro Projesi’nin ilk etabını oluşturan Boğaz Tüp Geçiş ihalesine gelen teklifler açıldı. İki konsorsiyumun verdiği tekliflerin parasal utarı Teklif Değerlendirme Komisyonunun yapacağı değerlendirmeden sonra açıklanacak.

Boğaz Demiryolu Tüp Geçiş ihalesine Taisei-Kumagai-GAMA- Nurol ile Obayashi- Yapı Merkezi- Metiş-Kiska konsorsiyumları teklif verdi. Konsorsiyumların 600 ayrı kalemle ilgili olarak fiyat teklifinde bulundular. Konsorsiyumların proje için önerdiği toplam fiyat Komisyonun yapacağı değerlendirmeden sonra ortaya çıkacak.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında projenin ilk etabını oluşturan bölüm için üç konsorsiyumun teklif verdiğini bunlardan birinin teklifinin şartnamede aranan koşulları yerine getirmediği için iade edileceğini söyledi.
Yıldırım, Teklif Değerlendirme Komisyonun kalan iki konsorsiyumun verdiği teklifleri 600 kalem üzerinden teker teker inceleyeceğini söyledi. Yıldırım, yapılacak incelemeler sonrasında belirlenecek konsorsiyumun teklifinin krediyi sağlayan Japon Bank for International Corparation’ın (JBIC) onayına sunulacağını söyledi.
Bakan Yıldırım parasal tekliflerin ne zaman açıklanacağına ilişkin bir soru üzerine projenin ilk aşamasını oluşturan bölümün temelini gelecek yılın ilk çeyreğinde atmak istediklerini belirtti. Yıldırım bu hedef doğrultusunda mali tekliflerle ilgili değerlendirmeyi kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.
Teklif alınan projenin ilk aşaması İstanbul Söğütlüçeşme ile Yedikule arasında 1.8 kilometresi Marmara Denizi altından geçecek tüp tünel olmak üzere toplam 13 bin 600 metrelik tünellerden oluşuyor.
Yıldırım, projeye alınan krediyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de kredinin 10 yılı geri ödemesiz toplam 40 yıl vadeyle sağlandığını söyledi. Yıldırım faiz oranı yüzde 0.75 olan kredinin ilk etap için yetecek düzeyde sağlanacağının taahhüt edildiğini belirtti.
Konsorsiyumların sunduğu teklifler bugün Teklif Değerlendirme Komisyonu, noter ve teklif sahibi konsorsiyumların temsilcilerinin önünde açılarak değerlendirmeye alınacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-icin-teklif-sureci-basladi_8366.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!