Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray Kazısının Daha 1. Metresinde Tarihî Eser Çıktı

İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Marmaray Projesi’nin Sirkeci istasyonu için Cağaloğlu’nda başlatılan arkeolojik kazılarda, Osmanlı dönemine ait mimari kalıntılar çıktığını bildirdi.

Zaman
Marmaray Kazısının Daha 1. Metresinde Tarihî Eser Çıktı

stanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Marmaray Projesi’nin Sirkeci istasyonu için Cağaloğlu’nda başlatılan arkeolojik kazılarda, Osmanlı dönemine ait mimari kalıntılar çıktığını bildirdi.

Taşbaşı, Marmaray Projesi’nin Ankara Caddesi’nde trafiğe kapatılan bölümde, basın mensuplarına, yapılan arkeolojik kazı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Taşbaşı, kültürel varlığın önemli merkezlerinden birisi olması nedeniyle buradaki çalışmalara öncelikle arkeolojik kazıyla başladıklarını kaydetti.

Taşbaşı, çalışmaların Kültür Bakanlığı’nın kontrol ve denetiminde yapıldığını ve ilk etapta 1 metrelik kazı başlatıldığını dile getirerek, “Burada Osmanlı dönemine ait eserler ortaya çıktı. Her etapta 1 No’lu Anıtlar Kurulu bilgilendiriliyor. Arkeologların gözetiminde kazı çalışmaları yapılıyor. Onların kuruldan alacakları onay çerçevesinde arkeolojik çalışmalar devam edecek. Aşağıda da Bizans dönemine ait bulguların ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Buradan ne çıkacağı belli değil. Çok önemli bir şey de çıkabilir. Çok önemli bir şey çıkmayabilir de. Kazı esnasındaki duruma göre hareket edilecek.” dedi.

Soruları da cevaplayan Taşbaşı, “Kazılarda çok önemli bir eser çıkarsa, burası iptal edilip güzergah değiştirilir.” dedi. Taşbaşı, kazı çalışmalarının ne kadar süreceğini söylemenin de mümkün olmadığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-kazisinin-daha-1-metresinde-tarihi-eser-cikti_28011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!