Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray-Metro Kurtarma Kazıları Kitaplaştı

İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından 5-6 Mayıs 2008 tarihlerinde düzenlenen Marmaray – Metro Kurtarma Kazıları Sempozyumu’nda sunulan bildiriler, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleriyle, toplu bir kitap halinde literatüre kazandırıldı.

yapi.com.tr
3 Marmaray-Metro Kurtarma Kazıları Kitaplaştı

stanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın sponsorluğunda, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nce yayına hazırlanan “İstanbul Arkeoloji Müzeleri 1. Marmaray –Metro Kurtarma Kazıları Sempozyumu Bildiriler Kitabı”, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’nin ev sahipliğinde, 22 Mart 2010 Pazartesi günü, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Alay Köşkü binasında, saat 17.30’da düzenlenecek bir toplantı ile kamuoyuna sunulacak.

8500 yıllık gizemin kitabı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kültürel Miras ve Müzeler Direktörlüğü ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri işbirliğiyle hazırlanan ve İstanbul’un 8500 yıllık gizemli arkeolojik tarihini kapsamlı bir içerikle belgeleyen kitabın editörlüğünü İstanbul Üniversitesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ufuk Kocabaş, koordinatörlüğünü İstanbul Arkeoloji Müzeleri Vekil Müdürü Zeynep Kızıltan yapıyor.

Sadece 600 adet bastırılan kitapta bildirileriyle yer alan yazarlar şöyle sıralanıyor: Oya Algan, Hasan Alpak, Bedri Alpar, Altan Armutak, Selim Balcısoy, Sait Başaran, Ümit Çelik, Günhan Danışman, Feza Demirkök, Emel Oybak Dönmez, Elmas Kırcı Elmas, Yalçın Eyigün, Cem Gazioğlu, Metin Gökçay, M. Ece Işık, İsmail Karamut, Ahmet Emrah Kavlak, Ceren Kayalar, Zeynep Kızıltan, Ufuk Kocabaş, Işıl Özsait Kocabaş, Vedat Onar, Demet Ongan, Hadi Özbal, Mehmet Özdoğan, Üzlifat Özgümüş, Kurultay Öztürk, Gülsün Pazvant, Doğan Perinçek, Erol Sarı, Otto Spaargaren, Denizhan Vardar, M. Namık Yalçın, Özlem Bulkan Yeşiladalı, İsak Yılmaz, Yücel Yılmaz.

Kitabın içeriği

“İstanbul Arkeoloji Müzeleri 1. Marmaray –Metro Kurtarma Kazıları Sempozyumu Bildiriler Kitabı”, Marmaray Tüp Geçit Projesi ile Metro Projesi çalışmaları sırasında, 2004’te ortaya çıkan arkeolojik buluntular ışığında İstanbul’un 8500 yıllık süreçte geçirdiği kültürel, sanatsal ve jeolojik değişimi ele alan Marmaray – Metro Kurtarma Kazıları Sempozyumu’nda sunulan gemi ve tekne arkeolojisi, kent arkeolojisi, jeo-arkeoloji, osteo-arkeoloji, arkeo-botanik, sanat tarihi, deniz ticareti, filoloji ve dendrokronoloji konularındaki makaleleri kapsıyor.

Marmaray ve Metro Projeleri kapsamında yapılan kazılarda gün ışığına çıkarılan taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının doğru yorumlanması ve doğru bilgiye ulaşılması için birçok üniversitenin ilgili bölümleri ve konularında uzman akademisyenlerle birlikte çalışılıyor.

Ulaşım sorununun çözümünden tarihe yolculuk

İstanbul’un ulaşım sorununa çözüm üretebilmek, kent yaşamının sağlıklı yürümesini sağlayabilmek ve aynı zamanda kentin doğal, tarihi özelliklerini koruyabilmek amaçlarıyla Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan Marmaray Projesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Metro Projesi’nin Tarihi Yarımada’da kalan Yenikapı, Şehzadebaşı ve Sirkeci ile tarihi dokuya sahip Üsküdar’da sürdürülen ve büyük bir bölümü tamamlanan arkeolojik kazılar; İstanbul Arkeoloji Müzeleri başkanlığında ve müze uzmanlarının sorumluluğu altında, ilgili alanlardan dahil olan uzman ekiplerce yürütüldü.

Bu çalışmalarda Yenikapı kazı alanında açığa çıkartılan Theodosius Liman kalıntıları, tekneler, Neolitik yerleşme; Sirkeci ve Üsküdar’da tespit edilen Osmanlı ve Bizans mimari kalıntıları ile bu kalıntılar altında bulunan Arkaik Klasik, Helenistik ve Roma Dönemlerine ait buluntular kent tarihinin yanı sıra dünya kültür tarihine de çok önemli katkılarda bulunuyor.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-metro-kurtarma-kazilari-kitaplasti_77601.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • sayın yetkili, bu kitabın metnini çok duydum. tv'de ücretsiz dağıtıldığını duydum. nasıl elde edebilirim? yardımcı olursanız çok sevinirim. saygılar. YANITLA
  • Kitabı inceledim hayret ve dehşete düştüm, Müze eski müdürü İsmail Karamut yardımcıları Zeynep Kızıltan ve Rahmi Asal kazı alanından 2005,06,07 yıllarında çıkan organik malzemeyi koruyamadıklarından tahriple yok olup giden malzemeyi güzel kamufle etmişler, yanlislari ve hatalari göstermezler tabi, kazı alandan çıkan esere verilen envanter numarası, eser tahrip olduktan sonra başka bir yeni çıkan benzeri ile değiştirildi, ta ki müzeye gidene kadar, çünkü müzede başka envanter numarası verilmekte, müze gitmedigi sürece alanda bakımsızlıktan bozulan eser başka benzer eser ile değiştirilip aynı numarada kalması saglandı. metrelerce 1000 yıllık gemi, gemi halatı, ahşap taraklar, deri sandaletler, örme sepetler çürüdü ve atıldı çöpe bir çok kişi de gördü, bu halatlardan bir miktarını 2005te konservasyonuna girişen Ufuk Kocabaş bile yapamadi atıldı çöpe, çünkü o zamana kadar toz kondurtmadıkları bölümlerinde halat konservasyonu yapılmamıştı, kendi öğrencileri bile söyledi. Aynı rezaleti gemilerde yapmaktalar şu sıralar. YANITLA
  • Bu önemli kitap ile ciddi şekilde ilgileniyorum. Bu konuyla ilgilileri kutluyor ve tebrik ediyorum. Benim de, bir adet alabilmem için yardımlarınızı ve haberinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürlerimle. ealtan@dogusturizm.com.tr YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!