Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marsilya’nın Yaptığını İstanbul Neden Yapamıyor

Marsilya’nın Yaptığını İstanbul Neden Yapamıyor

Hürriyet/Gila BENMAYORrnavutköy ile Vaniköy arasında 3. Boğaz Köprüsü, Galataport Projesi, Göztepe Parkı’na cami inşaatı, Haydarpaşa Limanı’na gökdelenler.

Hepsi İstanbul ile ilgili projeler. Hepsi tartışmalı. Sanki aklına gelen bir projeyle ortaya çıkıyor. İstanbul gibi bir dünya şehrinin geleceğini kim tasarlıyor? Kim karar veriyor?

Projeler acaba birbirleriyle bağdaşıyor mu? İstanbul’un büyük resmi olmadan yani dün Güngör Uras’ın yazısında vurguladığı gibi ‘master planı’ olmadan bu kadar projenin havalarda uçuşması ne kadar doğru?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kurduğu ‘İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’ ne diyor? Halk yani İstanbullular ne diyor?

Marsilya Belediyesi’nin şehir için neler yaptıklarını duydukça inanın bu sorular daha fazla anlam kazanıyor.

Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki 1,5 milyon nüfuslu Marsilya’yı ziyaret nedenim ‘Euro-Med Medya Semineri’. ‘Euro-Med’i aşağıda açıklayacağım ama önce Marsilya’da gördüklerim. Marsilya, 10 yıl önce bir ‘kentsel dönüşüm’ projesi başlatmış.

AB’nin desteği var
Aynı dönüşümden geçen Barcelona’ya özenerek oldukça iddialı bir işe girişmiş. 1995-2005 yılları arasında, şehrin limanlarını, tren garlarını, sosyal konutlarını, çalışma alanlarını kapsayan proje için 400 milyon Euro harcamış. Elbet bunun için Avrupa Birliği’nin de desteğini almış.

10 yıllık bilanço şöyle:
400 milyon Euroluk kamu harcaması Marsilya’ya 600 milyon Euroluk yatırım kazandırmış. 5 bin 700 kişiye iş sağlanmış. Şehir yüzde 28 oranında bir büyüme kaydetmiş. Şehre bugün baktığınızda, doğrusu bir şantiye görünümünde. Ama yine de belediye ‘kentsel dönüşümü’ 10 yıl daha uzatma kararı almış.

Halkın yüzde 74’ü projeden yana
Peki şantiye-şehre Marsilyalılar ne diyor? Bir kere, projenin yürütüldüğü ve şehrin maketinin de olduğu bina herkese açık. Dileyen herkes geliyor. Yetkililerden bilgi alıyor, broşür alıyor. Ayrıca halkı bilgilendirmek için belediye düzeyinde STK’larla ve medya ile toplantılar yapılıyor. Zaten sokaklarda yürüdüğünüzde olup biteni anlatan sürüyle pano var. Hangi projenin nasıl yapıldığı, ne zaman teslim edileceği bilgilerini okuyabiliyorsunuz. Marsilya halkı arasında gerçekleştirilen son bir ankete göre, halkın yüzde 74’i ‘kentsel dönüşümü’ destekliyor ve projede yer almak istiyor. Yani Marsilya Belediyesi ne yapıyorsa halkına danışarak, haberdar ederek yapıyor. Halkı yanına çekmeyi başarıyor.

Marsilya Akdeniz’de, Kuzey Afrika’ya bir geçiş noktası olarak kendisine bir rol biçme peşinde. Belki bu yüzden böylesine büyük bir projeye kalkışmış. 1,5 milyonluk bir şehri, millattan önce 600’de kurulmuş olsa da İstanbul gibi bir metropolle karşılaştırmak elbet doğru değil.

Ama yaptıklarına bakınca, ‘neden Marsilya gibi olamadık’ diye düşünmemek elde değil.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marsilyanin-yaptigini-istanbul-neden-yapamiyor_36481.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!