Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Maruf Önal'ı Kaybettik

Maruf Önal, YTÜ'de Düzenlenen Tören İle Anıldı

Mimarlar Odası ve Mimarlık Vakfı kurucu üyelerinden, 2000 yılı “Sinan Ödülü” sahibi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin eski dekanlarından Prof. Maruf Önal, vefatının ardından bugün (20 Ekim 2010) saat 10:30’da Yıldız Teknik Üniversitesi Merkez Kampus Oditoryumu’nda gerçekleştirilen tören ile anıldı. Törende Önal'ın öncü kişiliği,

yapi.com.tr
Maruf Önal, YTÜ'de Düzenlenen Tören İle Anıldı

imarlar Odası 4. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı (1958-1959), Mimarlar Odası İstanbul Şubesi 6. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi (1960-1962), Oda’nın 2000 yılı “Sinan Ödülü” sahibi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin eski dekanlarından Prof. Maruf Önal, vefatının ardından bugün (20 Ekim 2010) saat 10:30’da Yıldız Teknik Üniversitesi Merkez Kampus Oditoryumu’nda gerçekleştirilen tören ile anıldı.Önal’a saygı duruşu ile başlayan törende ilk olarak söz alan, deneyimli mimarın uzunca bir aralıkta asistanlığını da üstlenmiş olan YTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Hakkı Önal oldu. Önal, mimarın özgeçmişini aktardığı konuşmasında, 46 seneye yayılan ortak öğretim ve üretim deneyimlerine dair anılarını konuklar ile paylaştı.Önal’ın ardından kürsüye gelen TMMB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, YTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Zekai Görgülü ve YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek tarafından, Mimarlar Odası kurucularından ve Oda’nın üç numaralı üyesi, aynı zamanda Mimarlık Vakfı kurucu üyesi olan Önal’ın mesleki anlamda öncü kişiliğine vurgu yapıldı. Maruf Önal’ın bir oluşum içinde bulunmasının meslektaşlarında güven duygusu yarattığına değinilen konuşmalar sırasında, bugün Mimarlar Odası’nın sloganlarından olan “toplumcu mimarlar” fikrinin düşünsel yapısını oluşturan ismin de Önal olduğuna değinildi.Törende söz alan diğer isimler ise Niyazi Duranay, Doğan Tekeli ve Doğan Hasol oldu. Deneyimli mimarlar, kendisini mesleğe ve meslektaşa adadığını belirttikleri Prof. Maruf Önal’ın, bu uğurda ünlü bir uygulamacı olmaktan feragat ettiğini ve daima eğitim için çalıştığını ifade ettiler.Önal’ın örnek kişiliğinin de altını çizen anma konuşmalarında, mimarın daima sözü ile faaliyetleri örtüşen bir aktör olduğu dile getirildi. Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol’un “Adam gibi adam” sözü ile tanımladığı Maruf Önal’ın saygınlığı ve dürüstlüğünün, tüm meslek insanları için örnek oluşturduğu da eklendi.

18 Ekim 2010 tarihinde hayata veda eden Prof. Maruf Önal’ın cenazesi, törenin ardından Levent Camii'nde kılınan öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maruf-onal-ytude-duzenlenen-toren-ile-anildi_83328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!