Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Masumiyet Müzesi" Çukurcuma'da Kurulacak

İstanbul 2010 AKB Ajansı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, yazar Orhan Pamuk'un uzun zamandır ön çalışmalarını yürüttüğü "Masumiyet Müzesi"nin 2010 yılında açılması için İstanbul 2010 AKB Ajansı da çalışma başlattı. Beyoğlu Çukurcuma'da açılacak müze tamamlandığında, 1950'den 2000 yılına kadarki İstanbul kültürünün, günlük hayat eşyaları,

CNN Türk
1 "Masumiyet Müzesi" Çukurcuma'da Kurulacak

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk'un "Masumiyet Müzesi" adlı romanında anlattığı müze, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı'nın desteğiyle Çukurcuma'da kurulacak.

İstanbul 2010 AKB Ajansı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, yazar Orhan Pamuk'un uzun zamandır ön çalışmalarını yürüttüğü "Masumiyet Müzesi"nin 2010 yılında açılması için İstanbul 2010 AKB Ajansı da çalışma başlattı. Beyoğlu Çukurcuma'da açılacak müze tamamlandığında, 1950'den 2000 yılına kadarki İstanbul kültürünün, günlük hayat eşyaları, fotoğrafları, filmler üzerinden şiirsel ve dokümanter bir temsili gerçekleştirilmiş olacak.

Orhan Pamuk'un aynı adlı romanının edebi zemini üzerine kurgulanan ve bu özgün fikirden güç alan "Masumiyet Müzesi", romandan bağımsız olarak bahsedilen tarihsel döneme ilişkin İstanbul yerel kültürünün, görüntülerinin (fotoğraf, resim, film) ve kentsel hareketin (vapur, boğaz, şehir hatları, otobüs, özel araç görselleri, haritalar, biletler, jetonlar) dökümü şeklinde de tasarlanacak.

İstanbul 2010 AKB Ajansı, kentin hala 20. yüzyılın başından kalma geleneksel mimarisini korumaya devam eden sokakları olan Çukurcuma Mahallesi'nin Tophane'ye yakın kısımlarında açılacak "Masumiyet Müzesi" projesiyle, şehrin hala nispeten ücra bu bölgelerini hareketlendirmeyi, koruma bilincini bu mekanlarda canlandırmayı, modern kişisel müze fikrini şehrin en eski sokaklarına taşımayı amaçlıyor.

"Masumiyet Müzesi", 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul'un kültürel ve tarihsel mirasını dönüştürecek, ortak bilinçaltını canlandıracak ve kolektif hayal gücünü harekete geçirecek alanlardan biri olarak kurgulanacak.

Müze, İstanbul'da henüz olmayan kapsamlı bir kent müzesi kurulumuna adeta bir başlangıç oluşturacak, ancak yaratıcılık açısından özgün bir İstanbul anlatımı sunarak başlı başına önemli bir çekim merkezi olacak.

İstanbul 2010 AKB Ajansı, "Masumiyet Müzesi" projesini hem kurumsal, hem de kültürel anlamda geleceğe yönelik bir kültürel miras yatırımı olarak konumlandırıyor.

Müze, bu proje kapsamında kurulmuş olan Masumiyet Vakfı tarafından işletilecek. Vakıfın düzenleyeceği etkinliklerle de müzenin kendi gelir kaynaklarını yaratmasına olanak sağlanması ve sürdürülebilirliğinin güvence altına alınması öngörülüyor.

İstanbul 2010 AKB Ajansı ve Masumiyet Vakfı arasında önümüzdeki günlerde müzenin kurulması süreciyle ilgili bir protokol imzalanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/masumiyet-muzesi-cukurcumada-kurulacak_69486.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • eski müze hala duruyor mu? gezen arkadaşlar çok güzel şeyler anlattılar. eger duruyorsa tam adresini alabilir miyim? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!