Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Masumiyet Müzesi Mutlu Sonla Bitecek

İstanbul Çukurcuma’da açılacak olan Masumiyet Müzesi’nin sergi mimarisini hazırlayacak Alman mimarlar Brigitte ve Gregor Sunder Plassmann, Masumiyet Müzesi’nin eşsiz bir müze olacağını söyledi. Müzenin içeriğinin açılışa kadar sır gibi saklı kalacağını ifade eden mimar çift, müzeyi İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 Mayısı’na

Hürriyet Gazetesi
Masumiyet Müzesi Mutlu Sonla Bitecek

İstanbul Çukurcuma’da açılacak olan Masumiyet Müzesi’nin sergi mimarisini hazırlayacak Alman mimarlar Brigitte ve Gregor Sunder Plassmann, Masumiyet Müzesi’nin eşsiz bir müze olacağını söyledi. Müzenin içeriğinin açılışa kadar sır gibi saklı kalacağını ifade eden mimar çift, müzeyi İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 Mayısı’na yetiştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Böyle bir müze düşüncesinin de eşsiz olduğunu vurgulayan mimarlar şunları söyledi: “Kaynağını romandan alan tek müze herhalde Masumiyet Müzesi olacak. Müze fikri önce geliyor ve bunun üzerine roman yazılıyor. O nedenle yazılmış bir romanın eşyaya dönüşeceği Masumiyet Müzesi yepyeni, eşsiz bir müze tipolojisi. Bu da bizi çok heyecanlandırıyor. Burda mimari ve edebiyat etkileşim içinde. Bu yeni bir şey. Bu müze Avrupa kültür başkenti İstanbul için de bir zenginlik olacak.”

Müzeyi ziyaret edenlerin aynı zamanda İstanbul’u da bulacağını söyleyen Alman mimarlar, bunu objelerle ve seslerle yansıtacaklarını anlatırken şöyle dedi: “Daha şimdiden çok insan bu evi görmek için geliyor. Romanda binanın yeri haritada gösteriliyor. İnsanlar ellerinde Masumiyet Müzesi kitabıyla buraya geliyor. İngiliz, Alman ve başka Avrupa ülkelerinden ziyaretçiler geldiğini gördük.”

Müzeden mutlu çıkılacak

Mimar çift, “hüzünlü bir aşk öyküsünü anlatan Masumiyet Müzesi romanının müzesini gezen bir ziyaretçi üzgün mü yoksa mutlu mu ayrılacak” sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: “Biz mutlu çıkacağını düşünüyoruz. Müze bu anlamda kitabı yansıtmıyor. Müzede olan kitapta anlatılan ve günlük yaşamdan eşyalar. Avrupalı bir ziyaretçi de bu aşkı canlandıran eşyaların içinde kendini bulacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/masumiyet-muzesi-mutlu-sonla-bitecek_69339.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!