Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Mausoleum Projesi’ Canlandırılıyor

Önemli turizm merkezlerinden Bodrum’un tanıtımında, ‘Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olan ‘Mausoleum’, etkin olarak kullanılacak. Bodrum Otel

NTV-MSNBC
'Mausoleum Projesi’ Canlandırılıyor

b>Önemli turizm merkezlerinden Bodrum’un tanıtımında, ‘Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olan ‘Mausoleum’, etkin olarak kullanılacak.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) tarafından Grafis Tanıtım Şirketi’ne hazırlatılan proje, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Grafis Şirketi yöneticilerinden Ufuk Suçsüzer, Bodrum’un dünyaya tanıtımında ‘Mausoleum’un etkili olacağını söyledi.
“Tüm dünya Mausoleum’u biliyor. Fakat nerede olduğunu bilmiyor. Bu çalışma ile dünyaya, Bodrum’da olduğunu anlatmak istiyoruz” diyen Suçsüzer, tanıtım için ‘Mausoleum’ amblemli tişörtlerden, ‘Mausoleum Pasaportu’na kadar pek çok yöntemin kullanılmasının yanı sıra eserin bire bir halinin yeniden inşa edileceğini de kaydetti.

TARİHÇESİ
M.Ö 377-353 yılları arasında bölgede hüküm süren Karia Kralı Mausolos için eşi Artemis tarafından yaptırılan anıt mezar, ‘Dünyanın 7 Harikası’ arasında yer alıyor.
Pythea adlı mimar tarafından yapılan ve bir deprem sonucu yıkılan mezarda, yaklaşık 150 yıl önce İngiliz arkeologlarca gerçekleştirilen kazıda mozole ortaya çıkarılmış, ancak bulunan heykel ve kabartmalar yurtdışına kaçırılmıştı. Mezara ait eserler, bugün British Museum’da sergileniyor.
Tarihçi Plinius’un anlattıklarına göre yapılan bir resmi bulunan anıt mezar, 25x30 metre boyutlarında bir kaideye sahipti ve İon stilinde sütunlarla süslenmişti. ‘Basamaklı bir piramit’ görünümünde anıt mezarın tepesinde, ’4 atlı bir zafer arabası’, arabanın içinde ise Kral Mausolos ve eşinin yan yana heykelleri bulunuyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mausoleum-projesi-canlandiriliyor_8180.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!