Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mavi Akım’a “Altın Kaynak”

Mavi Akım doğalgaz projesinin yapım aşaması tamamlandı. Rusya üzerinden Karadeniz’i geçen boru hattıyla Ankara-Samsun doğalgaz iletim hattı, En

NTV-MSNBC
Mavi Akım’a “Altın Kaynak”

b>Mavi Akım doğalgaz projesinin yapım aşaması tamamlandı. Rusya üzerinden Karadeniz’i geçen boru hattıyla Ankara-Samsun doğalgaz iletim hattı, Enerji Bakanı Zeki Çakan tarafından birleştirildi.
Çakan, Mavi Akım projesinin devrim niteliği taşıdığını belirterek proje üzerinden gaz alımına aralıkta başlanacağını açıkladı. İlk etapta 2 milyar metreküplük gaz alınması planlanıyor.
Samsun BOTAŞ Durusu Ölçüm İstasyonu’nda Mavi Akım projesinin iki ayağını birleştirmek için “altın kaynak” töreni düzenlendi. Törende olumsuz hava koşulları ve şiddetli rüzgar davetlilere zor anlar yaşattı. Şiddetli rüzgar nedeniyle protokol çadırı yırtılınca çökme ihtimaline karşı boşaltıldı.

ÇAKAN: TARİHE GEÇECEK
Enerji Bakanı Zeki Çakan yaptığı konuşmada, Mavi Akım projesinin bir ilk olarak tarihe geçeceğini ve doğalgaz geleceğini yönlendiren projeler arasında önemli bir yere sahip olacağını söyledi. Çakan, 2004 yılında doğalgazın kullanımını 60 ile yayacaklarını belirtti.
2150 metre değinliğe boru hattı döşendiğini belirten Zeki Çakan, Mavi Akım’ın devrim niteliğinde olduğunu da ifade etti. Proje başlarken Mavi Akım’ı hayal olarak nitelendirenlerin bulunduğunu belirten Enerji Bakanı, mavi akımla ilgili iddialarla ilgili şunları söyledi:
“Meyveli ağaç taşlanacaktır. Proje ile ilgili risk alanlar taşlanmıştır ama biz yılmayacağız. İlk gaz alımı aralıkta başlanacaktır. Bu yıl 2 milyar metreküp gaz alınacaktır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-akima-altin-kaynak_2142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!