Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mavi Akım'ın ‘Deneme Gazı’ 20 Kasım'da Geliyor

Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz'in altına döşenen boru ile doğalgaz taşıyacak olan Mavi Akım projesinde deneme amaçlı ilk gaz 20 Kasıma'a kadar gele

Hürriyetb>Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz'in altına döşenen boru ile doğalgaz taşıyacak olan Mavi Akım projesinde deneme amaçlı ilk gaz 20 Kasıma'a kadar gelecek. İl doğalgaz ise 20 Aralık'ta Türkiye'de olacak.
KARADENİZ tabanına döşenen boru hattı yardımıyla Rusya'dan Türkiye'ye doğalgaz getirilmesine yönelik Mavi Akım projesinde sona yaklaşıldı. Mavi Akım projesi çerçevesinde, deneme amaçlı gaz 20 Kasım'a kadar, ilk doğalgaz ise 20 Aralık tarihinde Türkiye'ye gelecek.

Plan uyarınca, Gazprom‘a bağlı kuruluşlar, Aralık ve Ocak aylarında Türkiye’ye günde 12 milyon metreküp doğalgaz teslim edilmesiile ilgili gerekli çalışmaları yapacaklar.

Bu çalışmaları 10 Aralık tarihinde bitirecek olan Gazprom, hattan deneme amaçlı gaz sevkiyatını 20 Kasım‘a kadar yapacak. Halen hattın Rusya‘daki 56 kilometrelik kara kısmına test amacıyla doğalgaz ile doldurularak test sonuçları gözlemleniyor.

Hattın Rusya‘daki kara kısmının diğer bölümlerinde de test çalışmalar sürerken bunlar arasında, dağlık araziden geçen 62.5 kilometrelik kısım da bulunuyor.

Mavi Akım projesi çerçevesinde, Türkiye'de Samsun ile Ankara arasında 501 kilometre uzunluğunda doğalgaz boru hattı döşenirken, Samsun‘da doğalgaz ölçüm istasyonu kuruldu. Proje çerçevesinde Karadeniz'in tabanına döşenen boru hattı ile Türkiye kısmında bulunan hat 20 Ekim tarihinde Samsun'da düzenlenen tören ile birleşerek hattın inşaası bitmişti. Toplam 3.4 milyar dolara mal olması beklenen ve 1.200 kilometre uzunluğunda olan boru hattının 376 kilometrelik bölümü denizin 2.100 metre altından geçiyor. Türkiye ve Rusya arasında 15 Aralık 1997 tarihinde imzalanan ve TBMM tarafından 4 Nisan 1998'de onaylanarak yürürlüğe giren Rus doğalgazının Karadeniz altından Türkiye Cumhuriyeti'ne sevkiyatına ilişkin anlaşma çerçevesinde Mavi Akım projesi gündeme gelmişti. Rusya'nın doğalgaz rezervlerinin bulunduğu Zapolyarnoye, Beregovoye sahalarından, Birleşik Gaz Dağıtım Şebekesi ile İzoblynoye bölgesine akıtılacak olan doğalgaz, İzobylnoye'den inşa edilen 396 kilometre uzunluğundaki boru hattı yardımıyla Dzhubga limanına ve buradan denizin tabanına döşenen hatla Samsun'a ulaşacak. Türkiye, doğalgazı Samsun limanında alacak ve 501 kilometre uzunluğunda 48 inçlik boru hattı ile Ankara'ya sevk edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-akimin-deneme-gazi-20-kasimda-geliyor_2348.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!