Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mavi Göl’ün İki Yüzü

Mogan Gölü’ndeki çevre felaketinin bir benzeri de Mavi Göl’de yaşanıyor. Bölgedeki taş ocağının atıkları, gölün güneydoğu tarafından kaynağına zarar veriyor. Bataklığa dönen göldeki balık ölümleri korkutuyor.

yapi.com.tr
Mavi Göl’ün İki Yüzü

Mogan Gölü’nde yıllardır süren ve çözümü için bakanlıklar ile Büyükşehir ve Gölbaşı belediyelerinin ortak çalışma başlattığı çevre felaketinin benzeri, Mavi Göl’de yaşanıyor.

Hürriyet'ten Ersin Tosun'un haberine göre, Ankara’nın en önemli dinlenme ve piknik alanlarından Mavi Göl’ü besleyen kaynaklarda yaşanan kirlenme, Başkentlileri tedirgin etti. 2005’te yapılan rekreasyon çalışmasının ardından haftasonları, Ankaralıların uğrak noktalarından biri haline gelen Mavi Göl’ün güneydoğusunda kalan alan, iddialara göre bölgedeki taş ocaklarının atıkları nedeniyle kurumaya başladı. Bataklığa dönen göl, bilinçsiz vatandaşlarca atılan plastik kova, pet şişe ve evsel atıklarla doldu. Mavi Göl’de çevre felaketi yaşandığını savunan vatandaşlar, “Taş ocağı açıldıktan sonra burası kirlendi. Göl’ün bir tarafı mis gibiyken diğer tarafı pislikten geçilmiyor. Yetkililer, gölün diğer tarafındaki rekreasyon alanı kadar burayla da ilgilenmeli ve Mogan için başlatılan temizlik kampanyası Mavi Göl’de de uygulanmalı. Önlem alınmazsa ikinci bir Mogan felaketi yaşanacak” diye konuştu.

‘Balık ölümleri yaşanıyor’

Göle balık tutmaya gelen vatandaşlardan Orhan Üçay, Mavi Göl’ün kaderine terk edilmesine isyan etti. Gölde balık ölümlerinin yaşadığını vurgulayan Üçay, şunları söyledi:

“Çocukluğumda buralarda yüzer, balık tutardım ama şimdi ne balık kaldı ne de başka bir şey. Belediye bizi unuttuğu gibi Mavi Göl’ün kaynağını da unuttu. O kadar dilekçe verdik, şikayet ettik ama hiçbir şey yapılmıyor. Yetkililerin bir an önce önlem alması gerekiyor. Aksi taktirde göl yok olacak.”

3 bakanlıki 2 belediye imzaladı

Mogan Gölü’nün kurtarılması için hazırlanan eylem planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Büyükşehir ve Gölbaşı belediyeleri arasında 2014 ekim ayında imzalanan bir protokol ile hayata geçti. 2 yıl sürecek temizlik çalışmaları kapsamında ilk adım, 2014’ün aralık ayında yapılan dip çamuru temizlik fizibilite çalışmalarıyla atıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-golun-iki-yuzu_132393.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!